"Българската армия има своите проблеми, които са дълбоко известни. Няма достатъчно модерна техника, няма достатъчно наличен състав, но по-важното е какво трябва да направим занапред, каква е нашата цел", заяви пред БНТ началникът на отбраната генерал-лейтенант Константин Попов.
Генерал Попов разкри до къде върви подготовката за военния парад за Гергьовден. Той разясни, че на парада ще има 1320 участници, 9 блока, ще са представени всички въоръжени сили, съвместното командване на силите, военните учебни заведения, военна полиция. По-интересното е, че ще има 10 типа техника, авиационната техника ще е представена от 12 самолета и вертолета. Не по-малко интересен ще бъде сухопътният ешалон. Ще участват 35 единици техника. За първи път на парада ще участва вертолет "Пантер", бронираната машина Командос Елект, както и ракетният комплекс "Точка".
"Ние искаме да представим българската армия. Основното послание на този парад е: да, ние празнуваме 6-и май, който е национален празник и празник на българската армия заедно с всички. Хубавото е, че утре сутринта времето ще бъде удачно, защото не е толкова важно дали ще мине самолет, важно е хората да бъдат с нас и да могат да видят българската армия и българските военнослужещи, а те са достойни хора и заслужават да бъдат уважени пък и хората да им се порадват", каза ген.лейтенант Попов.
"Българската армия не бива да я подценяваме поради простия факт, че там служат прекрасни момчета и момичета. Ние имаме своите проблеми, те са дълбоко известни, представени са и официално в доклади и в парламента, обсъждани са широко. Нямаме достатъчно модерна техника. Техниката ни основно е произведена преди повече от 30 години. Нямаме достатъчно наличен състав - имаме много непопълнени места и можем да продължим още много. Ние го знаем това, но по-важното е какво ще направим занапред, каква е нашата цел. Българската армия ще бъде силна и по-добра, по-добре оборудвана и с по-добре подготвени хора. Това е моята цел.", каза началникът на отбраната.
За него причина за недокомплекта в българската армия е недофинансирането, както и естественият отход на хора от армията.
"Един военнослужещ не се подготвя за една-две години, а за подготовката на офицери са необходими години. Търсят се решения в тази посока, включително и със законодателни промени", каза още той.
"Осигурени са пари за поддръжка на МИГ 29. Това е един проект, който мина през Министерски съвет и на стойност близо 100 милиона", каза още ген.лейтенант Константин Попов.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас