Дълговете на граждани и фирми към държавата и общините, за които е изтекла абсолютната давност от 10 години, ще се отписват служебно. Това предвиждат промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК), публикувани за обществено обсъждане на сайта на Министерството на финансите. Подготвя се и оценка на въздействието, от която ще стане ясно какъв е общият размер на дълговете, които ще бъдат изчистени по служебен път, съобщава "Труд".
В момента, за да се заличи изтекъл по давност борч, длъжниците трябва да подадат писмено възражение до НАП. Това вече няма да е необходимо с изтичането на максималния срок от 10 години, който важи за всякакви задължения към държавата и общините. Искането за отписване на дълговете обаче се запазва за 5-годишната давност за публичните вземания като данъци, осигуровки, такси и глоби, за които не са били предприети мерки за събиране.
Давностният срок обаче може да се спира при различни случаи. Например ако данъчните са наложили запор на банковата сметка на длъжника или са предприети други действия по събиране на борчовете. Тогава започва да тече нов 5-годишен срок.
В сега действащите разпоредби се предвижда, че независимо от прекъсванията на давността задълженията се считат за погасени, ако е изтекла абсолютната давност от 10 години. Това правило не важи само в случаите, при които има сключени споразумения за отсрочено или разсрочено плащане на борчовете.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."