Тревожно остава положението в Напоителни системи. Те са във финансов колапс, а служителите вече от месеци не са получавали месечните си възнаграждения. Това стана ясно днес след среща между ръководството на дружеството и ДКЕВР.
По думите на изпълнителния директор на Напоителни системи Димитър Методиев, че от месец август почти всички работещите в тази сфера не са получавали заплати, с изключение на няколко града.
В същото време и дълговете на Напоителни системи растат и са около 24 млн. лв. Методиев поясни, че се очаква в дружеството да влязат до 8 млн. лв., ако ДКЕВР одобри преработения Бизнес план за работа до 2016 година и увеличението на изкупната цена от страна на ВИК дружествата.
„Ако тези цени, които ние сме предложили и мислим, че са реални, то в дружеството ще влязат до 8 млн. лв. приходи.
В момента цената, която подаваме към ВИК дружествата е крайно занижена. Когато ние се опитваме да вдигнем цената до реалните и стойности, от ДКВР ни плашат и виждате, че това имаме наказание от Комисия за защита на конкуренцията ”, заяви Методиев.
Работна група в ДКЕВР смята, че цената предложена в Бизнес плана на Напоителни системи е завишена и искат тя да се преразгледа на ново. Методиев поясни, че изкупната цена от страна на ВИК дружествата не е пипана от години, а в същото време нееднократно е увеличавана цената към крайните потребители – хората. Това е необяснимо за Методиев, който се надява, че все пак енергийният регулатор ще промени становището си.
Напоителни системи имат дългове за милиони - към електроразпределителните дружества 1 млн.лв. и към Лукойл 1 млн. лв.
Оказа се още, че държавата дължи на Напоителни системи 19 млн. 900 хил. лв. за отводняване и предпазване от вредното въздействие на водите. Това са плащания, които не правени от 2012 година насам.
Методиев е категоричен, че ако не влязат свежи пари в Напоителни системи, съкращенията ще са мащабни.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.