27 Ноември, 2024

Народната милиция празнува 70 години

Народната милиция  празнува 70 години

На 10 септември 1944 година Министерският съвет с Постановление №1 създава т.нар Народна милиция и ликвидира полицейската система на предишното правителство. В Народната милиция постъпват на работа хора, които са взели участие в нелегалното комунистическо движение и имат заслуги за установяване на новата власт.

Министерството на вътрешните работи (съкратено МВР) е ведомството в България, което се грижи за защитата на националната сигурност, борбата с престъпността, опазването на обществения ред и др.

Министерството на вътрешните работи започва да функционира от 5 юли 1879, когато с Указ №1 княз Александър Батенберг сформира Първото правителство на България. За министър-председател на България и министър на вътрешните работи е назначен Тодор Бурмов.

През 1925 година е създадена и специална Дирекция на полицията сред чиито отдели е и Държавна сигурност. През 1944 г. я сменя Народната милиция.

На 27 декември 1968 г. министерството се преименува на Министерство на вътрешните работи и държавната сигурност. На 5 април 1969 г. е възстановено наименованието МВР. Държавна сигурност съществува отделно.

Дирекцията на народната милиция се структурира в два отдела - “Държавна сигурност”, с четири отделения, и “Народна милиция”, с отделите “Униформена милиция и учебно-подготвителен”, “Криминална милиция”, “Административна милиция” и по-късно – “Стопански”. Той поема със своите три отделения борбата с черната борса и спекулата, със саботажите и вредителствата, контрабандата, нарушенията по закона за търговия с външни платежни средства и проверката на чужди акционерни дружества. След някои нововъведения, каквито са общинската, селската, резервната и особената държавна милиция, в която са обособени акцизните, горските, митническите, ловните, риболовните и речните, служители и пътните кантони. Със заповед се отменят текстовете от Закона за държавната полиция, които изискват образователен и служебен ценз от служителите. Критериите за работа в милицията са вярност към партията, заслуги за установяването на новата власт и благоприятна служебна и политическа характеристика от комитетите на ОФ по местоживеене. Процедурата се основава на класово-партийния принцип за работа с личния състав, утвърден с решението на ПБ на ЦК на БРК (к) от 12 април 1945 г. за кадровата политика в органите на милицията. От 1 април 1947 г. се създава Главна дирекция на Народната милиция, в състава на която са: Дирекция на Държавната сигурност и Дирекция на Народната милиция.

Държавна сигурност остава в МВР като отдел в Дирекцията на милицията с четири отделения – вътрешнополитическо, контраразузнаване, граждански организации и издания и документално-отчетно, към което са придадени охраната и инспекторатът. Димо Димов, първият ръководител на ДС, оглавява към началото на 1945 г. явен щат от 198 души и таен от 1256. Пръв началник на отделение “А” е Георги Ганев, на отделение “Б” – Стефан Богданов, ръководител на една от резидентурните групи на съветското разузнаване в страната преди Девети септември.

През 1991 г. се приема закон за реформа в системата на МВР. С този закон се отменят указите за Държавна сигурност и тя се премахва. Променя се наименованието от Народната милиция на Национална полиция. През 1993 г. е приет нов Закон за националната полиция.

Сподели:
И с политически хватки депутатите не успяха да изберат председател на НС

И с политически хватки депутатите не успяха да изберат председател на НС

При 100 гласа "за", 101 гласа "против" и 17 "въздържал се" Силви Кирилов не събра мнозинство, ДБ не гласуваха на балотажа

Зафиров предложи партиите да сменят кандидатите си за председател на НС

Зафиров предложи партиите да сменят кандидатите си за председател на НС

Той призова до 48 часа да се намери решение

Пеевски: Да ни е честита новата „коалиция Москва“...

Пеевски: Да ни е честита новата „коалиция Москва“...

Всички в ПП-ДБ вече са в скута на Костадин Костадинов и „Възраждане“