"Резултатите от референдума в Македония са едно своеобразно "реми" - от една страна, има внушителен брой гласували - над 90% "за", а от друга страна, процентът на избирателна активност - близо 37% е под този законово изискуем праг, така че технически референдума няма юридически последствия, юридически е невалиден, неуспешен, но практически е своеобразно реми", коментира пред БНТ доц. Наум Кайчев, историк, диплом и бивш генерален консул в Битоля.
"Още преди два месеца, когато се обяви този референдум , той беше обявен като незадължителен, като консултативен и наблюдателите без съмнение бяха сигурни, че този праг на гласуване от 50% ще бъде трудно да бъде постигнат", заяви Кайчев.
Според д-р Боби Бобев, историк, дипломат и бивш посланик на България в Албания и Косово предварително са се знаели две неща - едното е, че проблемът е в избирателната активност. Той обясни, че очаквания му са били за малко по-високи стойности.
"Другото ясно предварително беше, че който отиде да гласува, той ще гласува позитивно и затова са такива резултатите", допълни д-р Бобев.
Още от България
Слънчево и малко по-топло
Максимални температури между 5° и 10°
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен