24 Ноември, 2024

Огнян Минчев: Гласувайте! На референдума решавате вие - не някой друг вместо вас!

Огнян Минчев: Гласувайте! На референдума решавате вие - не някой друг вместо вас!

"Българската асоциация на Transparency International - Прозрачност без граници започна публична кампания за разясняване на същността и последствията от евентуално въвеждане на гласуване по интернет за българските граждани. Най-важното послание, което искаме да отправим към нашите сънародници, където и да се намират те е - ГЛАСУВАЙТЕ! Референдумът е важен инструмент за осъществяване волята на гражданите чрез пряко гласуване по значими за страната и обществото проблеми." Това написа на страницата си във Фейсбук политологът Огнян Минчев.

По думите му съвременната българска държава страда от редица недостатъци в представителството на гражданските интереси и в ефективното осъществяване на националния интерес в дейността на публичните институции. Затова той вижда в референдума потенциално мощно средство за коригиране на институционалната слабост и несъвършенство на държавата чрез легитимна промяна - промяна, постановена от съвкупния суверен на държавата - българските граждани.

"Ние имаме опита само на един референдум в новата политическа история на България, проведен в началото на 2013 г. по проблемите на ядрената енергетика и по-конкретно за съдбата на проекта за АЕЦ "Белене". На този референдум гласуваха малко повече от 20 на сто от гласоподавателите, което направи резултата му невалиден без одобрение или отхвърляне от Народното събрание. Важно е на предстоящия референдум за гласуване по интернет гласа си да дадат много повече български граждани. Ако си позволим чрез незаинтересованост да провалим правото на гражданите за пряко волеизлияние по ключови национални проблеми няколко пъти подред, ще намалим значението и постепенно ще обезсмислим самата възможност за правене на референдум като средство за пряко гражданско участие в управлението на държавата. Не всички демократични страни имат традиция за провеждане на референдуми. Същевременно, референдумът често се използва като средство за укрепване властта на поулистки лидери и авторитарни режими чрез манипулиране на общественото мнение в една или друга посока, За да се съвместят референдумът като средство за пряко упражняване на гражданска власт и демократичните норми на прозрачно и отговорно управление, провеждането на един референдум трябва да се предшества от мащабна публична кампания за осведомяване на гражданите относно проблемите, по които се прави допитването. Тази кампания трябва да бъде свободна, конкурентна и осигуряваща достатъчни възможности на всички страни да се изкажат и всички аргументи ЗА и ПРОТИВ да бъдат чути.

Референдумът относно възможността да се гласува по интернет трябва да разреши важни проблеми, стоящи пред развитието на българската държава и общество. През последните десетилетия правим все повече неща по интернет: управляваме банковите си сметки, четем вестника си сутрин пред компютъра, вършим професионалната си работа все повече с помощта на "мрежата" и контактуваме с целия свят чрез нея. Възможно ли е също и да гласуваме по интернет? За много хора това би било хазартен избор поради рисковете нашият глас да загуби анонимността си - там някъде, където системните оператори ще броят гласовете ни. Други се опасяват, че нарушенията и престъпленията в изборния процес - купуване на гласове, контролиране на вота на хиляди граждани ще се улесни чрез възможността да се гласува по интернет. Има обаче и сериозни аргументи в полза на възможността да гласуваме по интернет. В света съществува натрупана практика на гласуване он-лайн, която дава възможност на организаторите на изборите да ползват услугите на мощни технологии за опазване тайната на вота и за предотвратяване на сериозни и организирани от задкулисни интереси хакерски атаки срещу избирателите. Платените и манипулирани от организираната престъпност гласове и сега не са малко - не е сигурно, че електронното гласуване няма да разкрие възможности за ограничаването им, а не само рискове за експанзия на нарушенията при вота. Гласуването по интернет ще привлече към участие в политиката и управлението младите хора, които най-често се отказват от участие - сега гласът им ще се окажа само на един "клик" разстояние.

За България оценката на възможностите и рисковете пред електронното гласуване е особено важна и с оглед на факта, че над два милиона български граждани през последния четвърт век избраха да работят и живеят в чужбина. Немалко от тях продължават да се интересуват от ставащото в България, пращат немалко пари и подкрепа за своите близки, останали по родните им места и биха искали да участват във вземането на решения за по-доброто управление и по-доброто бъдеще на България. Това обаче е възможно само за малцина от тях, които живеят в по-големи градове, където има български посолства, консулства или достатъчно голяма инициативна група българи, регистрирали се да отворят избирателна секция за националните избори в България. При успешното въвеждане на гласуване по интернет, много други българи в чужбина ще могат да се регистрират он-лайн и да вземат участие в изборите. Така една голяма общност от българи, в която има много млади, предприемчиви, образовани и успели хора ще може да се присъедини към българската политическа общност за вземане на отговорни национални решения. Важно е да преценим - струва ли си да поемем рисковете на гласуване по интернет, за да дадем възможност на тези два милиона българи в чужбина да гласуват на националните ни избори? Те не плащат данъци на българската държава, но се явяват най-големия съвкупен "чужд" инвеститор в България чрез парите, които изпращат на близките си. Имаме ли гражданска воля да ги приобщим по-плътно към нашия национален живот? ДА или НЕ - решаваме всички ние като граждани чрез участието си в националния референдум за гласуване по интернет.

Целта на нашата кампания не е да ви внушава един от двата отговора - ДА или НЕ. Ние искаме: Първо, да ви убедим в необходимостта да гласувате на референдума на 25 октомври. Второ, да бъдете активни участници в дебатите преди референдума и да се осведомите добре относно аргументите ЗА или ПРОТИВ гласуването по интернет. Трето, да отидете пред избирателните урни спокойни и уверени в своя избор и да го реализирате чрез вашата бюлетина - ДА или НЕ на гласуването по интернет. Нашата основна цел е този референдум да бъде успешен - на 25 октомври да гласуват повече от 50 на сто от българските избиратели, което ще направи резултатите от реферндума задължителни за осъществяване от представителните държавни институции на България. Какъвто и да е крайният резултат, тогава ще имаме убедителна победа на българското гражданство, успяло да вземе съдбата си в собствените си ръце и успешно разрешило важен национален роблем. Тогава ще можем да продължим напред - с нови допитвания до гражданите на национално и регионално равнище, за решаване на други значими проблеми на българския обществен живот. Гласувайте! На референдума решавате вие - а не някой друг вместо вас!", призовава в края на поста си политологът.

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.