Политологът Огнян Минчев отново кръстоса словесни шпаги във фейсбук със Стефан Тафров, един от водачите на „Демократична България” за Европейски парламент.
Реакцията му бе предизвикана от коментар на бившия ни представител в ООН.
„В Берлин се състоя важна среща за Западните Балкани по инициатива на президента Макрон и канцлера Меркел. Бойко Борисов не беше поканен на нея въпреки усилията на България по време на председателството си да ускори интеграцията на региона в Европейския съюз. Другата лоша новина е, че началото на преговорите за членство на Северна Македония с ЕС се отлага за декември, вместо да започне през юли. България не беше около масата в Берлин, ще е успех, ако не сме били в менюто. Големите дипломатически "успехи" на Борисов са мираж, когато дойде до сериозните неща. Влияние в Европа той няма, а с него и България, уви”, написа във фейсбук Тафров.
Ето и контра позицията на Огнян Минчев: „Подобна оценка може да дойде само от български политик - особено ако е изкушен от предизборна кампания. На срещата в Берлин не бе поканен нито гръцкия премиер, нито румънския или турския премиер - както нямаше и членове на техните правителства. Но никой от вътрешнополитическите им съперници не изразиха предположение, че въпросните лидери са били в "менюто", след като не са били на масата в Берлин. Просто срещата в Берлин бе във формат "бивша Югославия + Албания". Нейната цел по всяка вероятност бе преди всичко да обезкуражи задълбочаването на сръбско-косовския конфликт чрез спекулациите за размяна на държавни територии между Белград и Прищина. Сигурно са били обсъждани и други проблеми - като предстоящите преговори на Северна Македония за членство в ЕС. Но форматът беше този - Западните Балкани. Дори румънски представители нямаше, въпреки, че Букурещ председателства ЕС. Всъщност, в Берлин България бе спомената от сръбския президент Вучич в съвършено различен контекст от този, който се опитва да внуши Тафров - Вучич: "Нямам нищо против (премиера на Словения Милан) Шарец, но защо Шарец, а не (министър-председателката на Румъния Виорика) Дънчила, защо (премиерът на Хърватия Андрей) Пленкович, а не (унгарският министър-председател Виктор) Орбан, защо не (премиерът на България Бойко) Борисов?" На практика Вучич оспорва формата "Западни Балкани", наложен от домакините Меркел и Макрон и изразява предпочитанието си към един по-широк балкански формат.
Външните отношения на България, мястото на страната в Европа и света могат да бъдат обект само на принципен вътрешнополитически дебат. Да си подлагаме динени кори със спекулации колко съперникът ни във вътрешно българската политика се е изложил във външната - това е във вреда на България, не на премиери, президенти или дипломати от "другия лагер". Време е да осъзнаем това”.
Преди няколко месеца Огнян Минчев критикува друга позиция на Тафров, който обяви, че ако стане евродепутат няма да бъде част от групата на ЕНП, защото там членували и ГЕРБ. Тази реакция на Тафров му донесе много критики от десните среди.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас