За да не върви литературен спор, това, което написах за фалита на КТБ, е позовано на доклада на „Аликс партнърс“ - всички спорни транзакции са направени през 2009 година. Аз заварих една наредба за деконцентрация на средствата от служебния кабинет на Марин Райков и я изпълних. Не знам дали е имало сценарии за фалита й. Това заяви Пламен Орешарски в "Събуди се" по Нова тв по повод написаното от него във "Фейсбук", че първият кабинет на Борисов е подготвил фалита на банката.
„Първите сигнали за небанкова дейност в КТБ дойдоха от кръга „Капитал“, каза още той. По думите му, за Фонда за гарантиране на влоговите трябва да се събера една такса от банките, за да се попълни някакъв негов минимум.
След репортаж от протестите на 14 юни 2014-а, на въпрос дали си ги спомня, както и кандидатурата на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, той отговори с въпрос: Защо трябва да си го спомням? Това беше отчетено като политическа грешка. „Предлагах и много други решения. Това беше политическо решение на БСП и ДПС", каза още бившият премиер. Той бе категоричен, че е избягвал да влиза в политическите дебати между двете партии, защото той е имал други функции, а не тази на арбитър.
„Опитах се да успокоя напрежението в политическия живот. Съжалявам, че мандатът бе много кратък. Сега събираме по-добри приходи благодарение на мерки, взети в моя мандат. Първата мигранска криза бе по мое време и се справихме добре. Похвалите за това са днес, сегашното управление продължи тези действия."
Попитан защо има тежки дискусии с Борисов, той заяви, че не ги намира за тежки. „Опитвам се да му отговоря с цифри и факти“, заяви още той. „Дългът на страната се натрупва много по-бързо, отколкото расте икономиката. Това е наблюдавано в Гърция, както и през 80-те и 90-те години у нас. Да, вървим по пътя на Гърция към дълговата спирала. Трябва да се ограничат новите вземания и да се ускори икономическият растеж, няма друг начин“, обясни още ексминистър-председателят.
„Има голям проблем с усвояването на евросредствата и ще сме изправени пред опасността да бъдат спрени някои суми“, коментира още Орешарски.
През 2009 г. дългът към БВП е бил 14%, а днес е 29%, добави той и обясни, че има две мерки, с които да се спре отиването към дъното – ограничаване на новите заеми и ускоряване на икономическия вътрешен растеж.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас