Според опозицията Манолова нарушава правилника на Народното събрание с цел да се ограничи опозицията в изказванията по приемането на второ четене на Закона за държавния бюджет за 2014 г.
В мотивите се казва още, че Манолова „афишира арогантно незачитане на опонента и демонстрира пренебрежение към закона и груба сила".
„Всеки ден се нарушават процедура след процедура. Днес Народното събрание достигна своите низини след това, което се случи. Не беше отнета думата на народен представител, който влиза в личното пространство на друг народен представител по недопустим начин", каза след внасянето депутатът Димитър Главчев.
Поводът за изказването бяха лични нападки на депутата от Атака Павел Шопов, който обяви, че колегата му Нели Петрова е станала депутат заради смъртта на дъщеря си. Лора загина, след като бе блъсната на пешеходна пътека.
След това се предвижда депутатите да продължат работа с приемане на второ четене на Закона за държавния бюджет за 2014 г.
И днес, за четвърти пореден ден депутатите ще обсъждат основния финансов закон на второ четене. Въпреки, че си гласуваха удължено работно време, те не успяха да приключат с него вчера. До полунощ все пак те отметнаха повече от половината от текстовете.
Сред спорните текстове, които все още не са влезли в пленарната зала, е намаляването на партийните субсидии.
По предложение на бюджетната комисия се очаква те да бъдат намалени с един лев на спечелен глас за година.
Все още не са гласувани и текстовете, според които през 2015 г. ще бъде възстановен 10-процентният данък върху доходите на хората с доход до минималната работна заплата - т.е. 340 млн. лева.
Други текстове, които още не са обсъдени на второ четене, са семейните помощи и запазването на 35 лева за месечна субсидия за дете. Ако предложението на управляващите бъде прието, за второ дете ще има 15 лева увеличение на субсидията и тя ще достигне 50 лева.
Очаква се днес да стане ясно какви ще са промените в Закона за енергетиката и в Закона за възобновяемите енергийни източници, с които ще се прецизират одобрената вече такса върху приходите на вятърните и слънчевите централи.
Хазната очаква 150 млн. лева от тях. След като вчера депутатите одобриха приходната част от бюджета и въвеждането на таксата, започнаха спорове по разходната част.
Вчера депутатите успяха да гласуват бюджетите на министерствата, на комисиите и агенциите, както и на общините. Повече пари получиха ДАНС, Националната разузнавателна служба и Националната служба за охрана, както и Министерството на здравеопазването.
От ГЕРБ разкритикуваха намаляването на парите на енергийното и на социалното министерство, като подчертаха, че вместо намалението на цената на тока е трябвало да има повече пари за помощи на най-нуждаещите се. Основната критика обаче дойде за въвеждането на новата такса за ВЕИ.
Очаква се да бъде гласувано и намаление на партийните субсидии с един лев на спечелен глас. Така един спечелен глас ще носи 11 лева годишно на партия.
11 министри ще отговарят на питанията на депутатите в рамките на петъчния парламентарен контрол.
Още от България
20 години България в НАТО – поглед към следващите 20
Доклад на Михаил Найденов, експерт по национална сигурност, изнесен на проведената на 26 и 27 ноември в СУ „Климент Охридски“ научна конференция, част от проекта „Създаваме сигурност, засилваме единството, споделяме ценности: 20 години България в НАТО“
Пеевски: Това в парламента е свършило, тези хора не осъзнават дневния ред
В парламента се прави пореден опит да бъде избран председател
Отново Назарян, Кирилов, Киселова и Петров се борят за председателския пост в НС
От БСП по-рано призоваха всички партии да оттеглят кандидатите си и да предложат нови