Православен храм на 700 години, разкрит при разкопки от археолога проф. Николай Овчаров, беше тържествено преосветен от пловдивския митрополит Николай.
Храмът ще носи името на Свети Патриарх Евтимий. Предполага се, че последният български патриарх преди падането на България под османско владичество е служил именно тук.
Средновековната църква от времето на Второто българско царство беше разкрита от проф. Овчаров при спасителни разкопки недалеч от Златоград. Точно тогава археологът попадна на още по-ранна църква – от 9 век, и християнски некропол.
Разкопките бяха подкрепени с версията, че патриарх Евтимий е бил заточен именно на това място. Средства за проучването бяха събрани от доброволци и дарители. Българската православна църква и пловдивската митрополия също подкрепиха инициативата.
Митрополит Николай каза: „Ние имаме нужда от неговата помощ, той има дръзновение пред Бога и тепърва ще ни бъде необходим, за да насърчи нас – архипастирите и пастирите на светата църква, а и българските държавници към богоугоден живот, към добродетел и към изповедничество, т.е. с цената на живота си да браним вярата и нашия благочестив народ”.
Бизнесмени от региона на Златоград също са на мнение, че небесен покровител на храма трябва да бъде Патриарх Евтимий Търновски. Според Александър Митушев това е признателен жест към български светец – защитник на вярата и духовността. Със средствата на дарителите средновековната църква ще бъде възстановена в автентичния ѝ вид.
А ктиторите вярват, че това ще я превърне в място за поклонение и културен туризъм.
Още от Арт Фактор
Премиера: "Моите истории" на Георги Борисов в Софийска градска художествена галерия
Двутомното издание на бележития български творец ще бъде представено от Тони Николов и Румен Леонидов
HBO попари киноманите: Мини сериалът „Пингвин“ приключи…(Видео)
Базиран на комикси на DC, в него няма супергерои - само обикновени смъртни хора с обичайните си скучни планове за живота
Археолози откриха най-старата азбука в древна гробница в Сирия
Писмеността е датирана около 2400 г. пр.н.е., като тя предхожда с около 500 години други известни азбучни писмености.