24 Ноември, 2024

П. Диков: Пл. "Славейков" ще работи само през уикенда, Графа става пешеходна зона

П. Диков: Пл. "Славейков" ще работи само през уикенда, Графа става пешеходна зона

Столичната улица „Граф Игнатиев” ще се превърне в пешеходна зона по подобие на централната алея на Амстердам. Това предвижда проект на архитектите от А.Д.А., който ще бъде разгледан през следващите две седмици от експертен съвет.

Плановете включват да се намали скоростта на трамваите, а движението на мотрисите да е само по един коловоз с изчакване. По този начин улицата ще се разшири и ще има повече място за пешеходците. Пазарът за зарзават в градинката пред църквата „Св. Седмочисленици” пък ще се премести на отсрещния тротоар. Нещо повече - архитектите предлагат плодове и зеленчуци да се продават само в петък. Грозните маси ще се сменят с елегантни стъклени конструкции, които ще се прибират, заяви пред БНТ главният архитект на столицата Петър Диков.

Подобна ще е и съдбата на пазара за книги на пл. „Славейков”, който ще работи от петък до неделя. В останалите дни пространството ще се използва за отдих. Проектантите предлагат чешма да смени и фонтана убиец на пл. „Славейков”. Композицията на Пенчо и Петко Славейкови пък ще се премести на централно място, като фигурите ще гледат към някогашния си дом.

Улиците „Шишман” и „Солунска” ще бъдат преустроени като споделени пространства с единна повърхност за пешеходци, велосипедисти и автомобили. Едновременно ползването на улицата ще става с нова организация на движението. В зоната ще се подменят настилките, ще има нови места за отдих, дръвчета и кашпи. Ще бъде подменено и осветлението.

Площадът пред храм-паметника „Св. Александър Невски” също ще се превърне в пешеходна зона. В пространството, заключено в карето „Васил Левски”, „Цар Освободител” и ул. „Раковски”, ще се въведе ограничение от 30 км в час. Архитектите от А.Д.А. предвиждат в паважа на площада да се вградят „златни” плочки с имената на видни българи от миналото.

Зад паметника на Цар Освободител ще се изгради подземен паркинг за депутатите, а за гражданите ще има такъв на ул. „Оборище”. Бронзов макет на центъра на София пък ще блесне до сградата на БАН.

Проектите за трите зони ще преминат през обществени обсъждания. След това те ще претърпят корекции. През май трябва да са готови окончателните проекти, с които общината ще кандидатства по ОП „Региони в растеж”. Идеята е след 2 години сърцето на София да е модернизирано. През април ще бъде обявен нов конкурс за зоната, в която влизат жълтите павета и Градската градина. 

Сподели:

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.

КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата

"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"