"Ронкали има доказани заслуги към града, с негово съдействие в началото на миналия век са осигурени значителни средства за изграждане на кухни за преселниците от Одринска Тракия и Егейска Македония. След аудиенция при папа Пий XI е изразил желание да се нарича Архиепископ Месемврийски. Освен това неговият паметник ще привлече туристи от католическия свят", се казва в мотивите на кмета Николай Димитров.
По-късно в сайта на Сливенската митрополия се появи позиция на владиката Йоаникий като председател на епархийския съвет, в която той твърди, че е изненадан от решението на Несебър и поставя под съмнение сериозността на аргументите: "За този кратък период/ 1925 - 1934 г./ от вековната история на град Несебър, за Анджело Ронкали, не е било възможно да извърши толкова много добри дела в полза на град Несебър, които да бъдат квалифицирани като Д"безспорни заслуги", даващи основание на строго православните жители на Несебър да му издигнат паметник", се казва в становището на митрополита.
Според него в биографията на Анджело Ронкали никъде не е записано, че през 1926 година е дарил половин милион лева за разкриване на кухни за децата на бежанците от Одринска Тракия и Егейска Македония.
С категоричен тон Йоаникий заявява, че намерението на община Несебър да бъде издигнат в града паметник на католически папа е обида за православните християни от Несебър и спрямо покровителите на града: Иисус Христос, св. Богородица, св. Иоан Кръстител, св. Стефан, св. Арх. Михаил и Гавриил, св. София, св. Димитър, св. Параскева, св. Теодор, св. Климент.
Владиката не вижда основание за поставяне на паметник и във факта, че голяма част от туристите са католици, както и амбицията на местната власт да развива поклонически туризъм. Според него за това на полуострова има достатъчно ценни християнски храмове.
Според Йоаникий съществува риск и с тази стъпка да се стигне до противопоставяне между православни и католици.
Идеята за паметник на Анжело Ронкали предизвиква спорове не за първи път, пише 24 часа. При предишна заявка местната администрация получи отказ, тъй като тогава предложението й бе паметникът да се постави в самия Стар град. Сега обаче е предвидена друга локация - пред крепостните стени, при влизане вляво, където има свободна зелена площ. Така скулптурата всъщност се оказва извън границите на ценността и от министерството на културата този път са дали разрешение.
Очаква се след 15 август – Голяма Богородица и ден на Несебър, владиката и кметът ще трябва да разсеят възникналото напрежение между висшия духовник и градоначалника и да бъде постигнато съгласие по тази тема.
Отношенията между община Несебър и Сливенската митрополия са много добри, от Българската православна църква знаят, че винаги могат да разчитат на нас, според мен митрополитът е бил подведен от други духовници, заяви кметът Николай Димитров. За да няма противоречие между нас, го поканих да се срещнем на 16 август в Несебър, заяви кметът Николай Димитров. Според него е важно да се разбере, че идеята на общината е свързана с историята, а не с вярата.
Близки до сливенския владика пък потвърдиха, че въпреки явното несъгласие с инициативата на кмета, дядо Йоаникий ще пристигне в града и ще отслужи празничната литургия в храм "Успение Богородично" в деня на Несебър - 15 август.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас