25 Ноември, 2024

Парламентарни драми: скандал между НФСБ и ДПС, БСП напуснаха обидени

Парламентарни драми: скандал между НФСБ и ДПС, БСП напуснаха обидени

Скандал между НФСБ и ДПС за циганите се разрази в началото на днешното парламентарно заседание. Валери Симеонов от НФСБ каза, че част от ромите са извън закона, а лидерът на ДПС Лютви Местан го апострофира, че няма право да ги обижда.

Симеонов се аргументира, че за по-малко от 20 дни българското общество е станало свидетел на бруталността, наглостта и чувството на безнаказаност от циганските малцинства, като визира случая в Дебелт с изнасиления ученик и битата лекарка в Раковски.
„Голяма част от циганския етнос живее извън всички закони, а раждането на деца е доходоносен бизнес”, каза Симеонов.
Веднага последва отговор от лидера на ДПС Лютви Местан, който каза, че не може от парламентарната трибуна да се обижда цял един етнос.
"Нямате право да обвинявате цял един етнос заради едно или друго битово престъпление. Не може да се обвиняват циганите, които са над един милион и които се чувстват български граждани за различни битови инциденти. Законите в България са равни за всички”, каза Илия Илиев от ДПС в отговор на Валери Симеонов.
Съпредседателят на НФСБ репликира Местан, че никъде в своята декларация не е говорил за цял един етнос, а за криминално проявените цигани. "Внимавайте в изказванията си. Не прехвърляйте собствената си ксенофобия, омраза и виждания върху други", каза Симеонов.

БСП пък напуснаха обидени пленарна зала преди днешното обсъждане за промени в Сметната палата. Конкретният повод се оказа поредната парламентарна драма с лични нападки между депутатите. Първоначално Мая Манолова поиска да бъде допусната в зала председателят на Сметната палата Лидия Руменова. По нейните думи ГЕРБ ще започне процеса по разгонване на Сметната палата и е редно тя да присъства. Когато предстои да бъде уволнен един служител, следва той да е в пленарна зала. Виждам, че вие удобно сте пропуснали да го направите, разгневи се червеното острие. Чистката, която иска да прилага ГЕРБ, е на ход. Нека тези, които са на заколение, да присъстват, призова тя.

Менда Стоянова, която е вносител на Законопроекта за Сметната палата, обаче не се съгласи с предложението. „Ако допуснете до зала г-жа Руменова, би трябвало да поканим и предходните членове на Сметната палата, за да защитят предходния модел, защото това, което искаме, е да се върне моделът, действащ до 2014“, посочи тя. Предложението обаче бе отхвърлено. В това гласуване лъсна лицемерието на ГЕРБ, върна се на трибуната Манолова. Питам г-жа Караянчева не я ли е срам след лицемерието, което изля, да не гласува за присъствието. Предлагам г-жа Цвета Караянчева да се извини от тази трибуна за лицемерието си, категорична бе социалистката. Предлагам прегласуване, при което депутатите от ГЕРБ да преосмислят поведението си, защото в противен случай цялото им лицемерие ще лъсне пред българските граждани, допълни червеното острие. В крайна сметка предложението отново не бе прието Румен Гечев също се възмути от резултата и от парламентарната трибуна предложи дебатите и гласуванията да се излъчват пряко по БНТ и БНР. Това предложение също бе отхвърлено. Тогава Цвета Караянчева от ГЕРБ излезе, този път с нападки към шефа на НС, че не е отнела думата от Мая Манолова, когато е имала лични нападки към нея. Последва възмущение и от страна на председателя на парламента Цецка Цачева.

Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.