6 Декември, 2025

Пародия: Бойко падна от власт и възобновиха делото за Чакъра

Пародия: Бойко падна от власт и възобновиха делото за Чакъра

 Такава индикация дава днешното решение на  Върховният касационен съд (ВКС) да възобнови делото за смъртта на Тодор Димов-Чакъра. Решението не подлежи на обжалване, съобщават на сайта на ВКС. 

След като ГЕРБ слязоха от власт, главния прокурор Сотир Цацаров поиска делото да бъде възобновено. То е върнато на Пловдивския военен съд за ново разглеждане и ще се гледа от друг съдебен състав, тъй като с решение на Европейския съд по правата на човека (ЕСПЧ) по делото "Д. и други срещу България" е установено нарушение на Конвенцията за защита правата на човека и основните свободи.

Допуснато е нарушение на задължението на държавата да разследва ефективно обстоятелствата, при които Димов е загинал. Съдът е приел, че компетентните органи при разследването са приложили стандарт, който не отговаря на изискванията на Конвенцията - "лишаването от живот да не е резултат от употреба на сила, призната за абсолютно необходима".

Тодор Димов-Чакъра загина през 2003 г. по време на полицейска акция в дома си в Харманли, където се беше барикадирал. Операцията беше ръководена от главния секретар на МВР по това време Бойко Борисов.

Димов беше обстрелван с гранатомет от служители на полицията по заповед на тогавашния главен секретар на МВР. Разследващите заключиха, че Чакъра сам се е взривил с ръчна граната.

След решението на ЕСПЧ Борисов заяви, че не се чувства отговорен. „Това, което си спомням е, че той стреля по полицаи", коментира експремиерът тогава.

 

 

Сподели:

Коментари (0)

Желязков: Българските евромонети с националните ни символи стават законно платежно средство от 1 януари

Желязков: Българските евромонети с националните ни символи стават законно платежно средство от 1 януари

Премиерът Росен Желязков и управителят на БНБ се увериха на място, че Монетният двор на банката работи на изключително високо ниво и е въведен 24-часов производствен процес.

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Задействаха Bg-Аlert заради преливането на две реки в Бургаско, евакуираха семейство

Скъсана е дигата на река Изворска, в нея се влива река Факийска. На място работят екипи на Община Бургас и на Граничната полиция.

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Порой предизвика наводнения в къмпинг "Арапя" край Царево

Паднаха 130 литра дъжд на квадратен метър. Временно е затворен републиканският път за село Варвара. Наводнени са предимно незаконни обекти край реката и в земеделски земи.