Две години след белия автобус Борисов, Местан и Радан Кънев са на обща снимка за съдебна реформа. Разделихме се с още малко от наивността си. Това е тежка и закономерна пакетна сделка, от която всеки взе нещо, а ДПС се дореди до управлението. Това коментира пред „Дневник“ директорът на "Галъп Интернешънъл" Първан Симеонов.
"Всъщност това е проглеждане – политиката, за добро или зло – явно се прави по тези правила. В моменти като този ми идва да кажа на мнозина: казахме ли ви, че така ще стане? Че ДПС ще се дореди до управлението, че ярките стойности, завещани от 2013 г., ще се размият, обезсилят или дори преобърнат. И го казвам като човек, който всеки ден си блъска главата с каузи и протести. Като че ли в лятото на 2015 г. виждаме по-ясно какво и как всъщност се е случвало в лятото на 2013 г. И не виждаме особено много разлики", твърди анализаторът.
„В „историческия компромис" за промените в Конституцията цялата политическа прослойка си каза вкупом: дайте да видим набързо какво има за разчистване. И всеки май взе по нещо...ДПС запази важното в съдебната власт, заяви се като незаобиколим фактор, подчерта евроатлантическата си легитимация пред европейските и атлантическите партньори, взе нещо и по темата БНБ и т.н. Борисов взе отново ролята на "помирител" и получи коз за пред Запада. Реформаторите нямаше къде да ходят и представиха случилото се като победа, защото иначе щяха да загубят всякаква легитимност. БСП се освободи от вътрешна опозиция в лицето на Мая Манолова, но пък и Манолова получи страхотен трамплин", коментира Симеонов.
Той посочва, че даже президентът не е бил много енергичен в отбрана на референдума, което означава, че може би и той е получил обещание за нещо.
"ДСБ плашат, че ще напуснат, но е спорно докъде могат да стигнат и дали ДБГ и СДС също биха се дистанцирали от управлението", казва още Симеонов.
Според него гласуването за референдума е част от сделката.
"Референдумът беше обезсилен, още когато ГЕРБ изтегли предложенията си за сваляне на прага за валидност. Това, което се случи после, е общо действие на партиите в парламента – мисля, че няма невинни. Никоя от тях не изгаряше от желание да има референдум. И дружно го заметоха под килима. Този референдум изначално беше стъпка в грешна посока, но нищо не оправдава циничния начин, по който той беше елиминиран", изтъква още директорът на „Галъп Интернешънъл“.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.