Много е важно да кажем, че няма трусове в банковата система, заяви в интервю за сутрешния блок „Добро утро, България“ на Радио „Фокус“ политологът Първан Симеонов. Нашата работа като анализатори и коментатори на политически процеси е да внасяме и спокойствие. Струва ми се, че публиката реагира мъдро на това, което се случва. Показват го и редица социологически данни, които сочат, че хората безпогрешно разпознават нечии користни намерения по отношение на една или друга банка и не ги бъркат с обща банкова криза. Запитан дали това ще се отрази на изборния резултат, Първан Симеонов отговори, че генералното усещане за криза и в неговите финансови, и в неговите политически, и дори в неговите природни аспекти – всичко това няма как да не се отрази на очаквания изборен резултат. В такава ситуация е възможно, опозиционната политическа сила, това е логично, да получи по-голям резултат. Дори ГЕРБ започва да мечтае за мнозинство. Още повече че в такава ситуация хората действително търсят стабилни опции. Във всеки случай текущата политическа неразбория се пише най-вече на сметката на текущите управляващи. Друг е въпросът, доколко фактите говорят за тяхна вина, за вина на ДПС или по някакъв начин подстрекателен политически план на ГЕРБ. Така или иначе сумарният ефект от всичко това се пише най-много на сметката на БСП, каза още политологът и добави, че не съм оптимист и за ситуацията, която наблюдаваме сега около КТБ, защото това, което се случва в момента – разбира се, трудно може да бъде доказано току-така, прилича на превземане на една банка. При това, струва ми се, с цел да се овладеят определени икономически лостове, определени бизнеси, които тя финансира по някакъв начин, с две думи, икономическата власт, коментира той. Според него под повърхността текат процеси на много сериозно прегрупиране и опити за овладяване на икономическо влияние, които ще продължат.
На въпрос има ли възможност да няма оставка и съответно предсрочни избори, Първан Симеонов отговори, че има теоретична възможност, но е малко вероятно. Това допускане се подхранва от новата фактическа обстановка, в която се намираме. Не виждам сцепление, не виждам синхрон между действията на БСП и действията на правителството. И вчерашната размяна на реплики, която беше тълкувана, че едва ли не БСП сваля собственото си правителство, е показателно в това отношение. Така че, да, действително трябва да се гледа там с интерес, но аз все пак смятам, че очевидно по-вероятният вариант е изборите да са на насрочената дата 5-ти октомври.
Политологът коментира и основните политически играчи. Според него в момента те нямат много ясен план. Изключение прави може би ДПС, които ясно показват, от няколко месеца насам, един постепенен драйв надясно с може би контролирано отстъпление от политическата власт и излизане от ролята на партньор във властта и отново в добре познатата роля на диспечер на властта. Останалите политически играчи по терена не излъчват ясни последователни послания. ГЕРБ направиха два хода, които не им носят особена полза. Единият е доста внасящото тревога поведение на г-н Борисов в първите дни на банковата паника, което ми се стори, че не работи за ГЕРБ. И другото е тези напускания на парламента, които мнозина четат като нарушаване на договорките при президента. Но, пак казвам, цялото усещане за хаос, нестабилност, цялата тази катастрофална ситуация, която се опитва да внуши ГЕРБ – защото, в интерес на истината, тя не е толкова катастрофална – очевидно опозицията се надява по някакъв начин да се натрупа като негатив на сегашните управляващи. И аз не изключвам варианта ГЕРБ в момента да изпитва дори задоволство от случващото се, защото, няма какво да се лъжем, това прави възможно утре властта да се върне при ГЕРБ при много по-добри условия, с много по-голям изборен резултат и с много по-развързани ръце. И като брой депутатски места, пък и като интерпретация, че предните са били много лоши. Но, пак казвам, в тази ситуация всичките играчи по терена имат свои курс и намерения, за съжаление. Има търсене на авторитети от страна на обществото в това положение на всеобщ политически хаос или привиден политически хаос, но във всеки случай не много приятен за гледане. Една от точките на авторитет, която се очертава в последните седмици, това е президентската институция, защото там се формира един ад хок механизъм за постигане на консенсусни решения и на мен ми се струва, че поне за момента президентската институция е едно от малкото места по терена, които остават незасегнати от тази обща престрелка.
Още от България
Министър Тахов: Ще извършим повторни проби за чума по овцете
Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.
Марк Рюте: Алиансът трябва да „отиде по-далеч“ в подкрепата си за Украйна
„Нашата подкрепа за Украйна им позволи да продължат борбата, но трябва да направим повече, за да променим хода на конфликта“, подчерта Рюте.
Слави Трифонов: Бойко, недей повече да се явяваш на избори
"Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски", написа Кирил Петков.