Предполагам, че началото на това Народно събрание ще бъде в синхрон със заявките, които виждахме в кампанията. Предполагам, че ще се създаде напрежение около предлагания от Слави Трифонов референдум. Това заяви Първан Симеонов, политолог и изп. директор на "Галъп интернешънъл в интервю за "Фокус" във връзка с началото на 44-ото Народно събрание. Второ темата с мажоритарното гласуване ще стане много скоро важна, защото Слави Трифонов даде ултиматум. Тази тема е интересна, защото не е ясно как политическите сили от очертаващата се управляваща формация ще успеят да отреагират. Въобще не е ясно как ще играят и останалите формации в парламента. Не на последно място интересно е дали ще се наложат актуализации в бюджета свързани със заявените повишения на пенсии. Всъщност това повишение ще бъде вече в голяма степен за сметка на бюджета. Когато говорим за този парламент, разбира се стои и темата, свързана с това кой ще бъде неговият председател. По всичко личи, че ГЕРБ залага на идеята да сложи малко по-неутрален председател на парламента и малко по-обединяващо звучащ. ГЕРБ се научиха на тези баланси в управлението, включително с цената на отказ от известно количество власт, за да може да функционира системата.
На трето място по естествен път ще се открои темата за това кой ще е председател на Народното събрание. Фокусът на вниманието ще бъде по-скоро привлечен към продължаващите преговори за съставяне на кабинет. Народното събрание бързо ще се превърне във второстепенна тема, защото то не е толкова интересно. Знаем кои са вътре, знаем какви са техните заявки. Това, което не знаем още е какво става с кабинета, така че там ще бъде по-големият интерес. Събран е доста опит в балансирането, търсенето на тематични коалиции, намирането на още някой друг депутат за подкрепа, както и на компромиси и плаващи мнозинства и скрити подкрепи. ГЕРБ вече плува в свои води в това отношение и ми се струва, че ще се възползват от този опит, който натрупаха в предишния мандат. Вярно ще им бъде малко по-трудно в този парламент. Тук възможните комбинации не са толкова много, границите са ясни. Има ясна опозиция и управляващи. На всичкото отгоре има и различия между тях. От друга страна на ГЕРБ ще им бъде по-лесно, защото чисто аритметично имат достатъчно подкрепа, твърди политологът.
По-скоро имат условия да изпълнят заявените политики. Има обаче едно съществено различие между ГЕРБ и Патриотите по отношение на мажоритарното развитие и за визията за Ердоган и Република Турция. Това са потенциални проблеми между двете формации. Бих добавил още един проблем – вроденият политически инстинкт на ГЕРБ да подчинява и обезличава своите партньори. ГЕРБ ще се опита да всмуче патриотизъм, превръщайки патриотите просто в добавка. Това ще го направи не толкова със зла умисъл и корист, а просто с естествен политически инстинкт на старшия партньор. Патриотите обаче знаят за тази опасност. ГЕРБ има един много боеспособен екип от депутати, който заедно с парламентарния опит на Цветан Цветанов и други като него, правят задачата им този път сравнително лесна, свята той Т
Още от България
Министър Тахов: Ще извършим повторни проби за чума по овцете
Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.
Марк Рюте: Алиансът трябва да „отиде по-далеч“ в подкрепата си за Украйна
„Нашата подкрепа за Украйна им позволи да продължат борбата, но трябва да направим повече, за да променим хода на конфликта“, подчерта Рюте.
Слави Трифонов: Бойко, недей повече да се явяваш на избори
"Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски", написа Кирил Петков.