Петър Бояджиев, отец Димитър Амбарев и други членове на инициативата посетиха в Софийския централен затвор младия студент по архитектура, който повече от година е зад решетките, заради насочения газов пистолет към главата на лидера на ДПС Ахмед Доган, по време на националната конференция на партията на 19 януари 2012 г.
„Свиждането беше един хуманитарен жест и ние смятаме, че всеки човек изпаднал в беда има право на морална подкрепа. Мотивите, които са подбудили г-н Октай да извърши това символично нападение срещу Доган са напълно идентични с мотивите на протестиращите вече повече от 6 месеца много български граждани. Те са изложени от г-н Октай по време на заседанията на съда. Ние изразихме моралната си подкрепа към него. Не сме коментирали начина, по който е действал, защото това е в прерогативите на съда, който уважаваме. Позицията на прокуратурата също не сме обсъждали, въпреки че имаме сериозни възражения и смятаме, че повдигнатото обвинение в опит за убийство не отговаря на правните критерии и е опит за политическа разправа с този млад човек от страна на ръководството на една политическа сила – ДПС, която често бъгарските граждани отъждествяват с посткомунистическите кръгове на ДС и с комунистическото задкулисие”. Това коментира пред Faktor.bg политическият емигрант Петър Бояджиев, от Франция. Той е категоричен, че погледнато през призмата на западното свободно общество подобни актове за изразяване на възмущение и недоволство към публични фигури не са рядкост, но никога не се тълкуват като опит за убийство.
„Тази теза е още по-несъстоятелна на фона на отвратителното примитивно поведение на елита на ДПС, който публично линчува Октай Енимехмедов. Товарът който, лишени от всякакъв морален авторитет личности, като г-н Местан се опитват да стоварят върху раменете на този млад човек във никакъв случай не кореспондира с това, което той е извършил. Публичното поведение на г-н Доган също е повече от осъдително през погледа на западното общество. Аз като активист на НДЗПЧ съм се застъпвал на високо ниво в защита на г-н Доган когато той беше в качеството на човек изпаднал в беда и намирайки се в комунистическия затвор през далечната 1989 г. Той знае това добре и ме познава. Той беше длъжен до сега да прояви толерантност и разбиране за реакцията на този млад човек, а не чрез устата на Местан и чрез задкулисие да оспорва първоначалната версия на обвинението”, казва Бояджиев.
Гражданската група, посетила в затвора Октай Енимехмедов е категорична, че няма да спре до тук в подкрепата си за него.
„Ще намерим начин да запитаме българската прокуратура, защо вече години се разхожда на свобода без един ден арест Свилен Вълков, /признат за вулгарен убиец и дори осъден /. И нещо повече, ако сме правилно информирани убиецът Вълков се е ползувал дълго време от закрилата на г-н Доган. Вероятно от тази закрила се ползват и хората на ДПС, линчували Октай. Една година МВР и прокуратурата не могат да установят побойниците, но в същото време само за часове успяха да установят самоличността на протестиращите срещу Орешарски младежи и да ги тормозят с полицейски методи”, добавя емигрантът.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"