Оръжейният търговец и бивш собственик на в. Дума Петър Манджуков е категоричен, че най-голяма вина за банковата криза носят политиците, които с мълчание и бездействие са обрекли съдбата й.
"Ако погледнете хронологията на реакциите за казуса КТБ и банковата криза, ще видите, че единствено ГЕРБ изказа позиция и то доста късно, а останалите политически сили и до сега мълчат. Това ни дава знак, че за краха политици и държавници имат най-голяма вина. Не коректно и неправилно е да се говори, че КТБ е финансова пирамида, защото тя подаде ръка на много икономически структури в страната", коментира бизнесменът пред БТВ.
Манджуков беше един от поддръжниците на Цветан Василев в битката за надмощие над дружеството "Булгартабак", но излезе информация, че година преди банковата криза е изтеглил авоарите на всичките си дружества и ги е прехвърлил в други банки.
"Банковия надзор на БНБ да дадат отговор как са следили кредитния портфейл на КТБ. Банката на Цветан Василев не е специален случай, както я описват. Тя е четвърта банка в страната. БНБ дължи отговори за това как са се отпускали кредити от КТБ и имали ли са те съответното обезпечение", попита бизнесменът Манджуков.
Той категорично не приема твърдението, че КТБ е поредната финансова пирамида. „Общини, болници и министерства държат парите си в тази банка. Каква пирамида... Това е безотговорно. КТБ с агресивната си политика финансира редица покупки. 30% участие в банката има Оманският фонд и 10% ВТБ. Тези хора биха ли инвестирали в пирамида? Аз бих задал и друг въпрос и в този смисъл подкрепям думите на Иван Костов, който говори за намесата на странични фактори. Пуснаха се няколко писания и пред КТБ се извиха опашки. След това имаше агресия спрямо ПИБ. БНБ реагира своевременно и няма проблем с тази банка. И въпросът е защо държавата не направи същото с КТБ, защо не помогна?”, попита Манджуков. Бизнесменът, който е един от най-влиятелните в търговията с оръжие у нас, добави, че КТБ е единствената банка у нас, която обслужва военните предприятия. „30 000 семейства са свързани с този бизнес. Фирмите имат поръчки, имат сключени сделки. Как ще гледат контрагентите на тази криза? Биха ли сключили нови договори. Това са последващи неща, но много важни. В този смисъл смятам, че банката трябва да отворена веднага след изборите", каза в заключение бизнесменът.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас