Имаме добър диалог с министър-председателя, срещаме се редовно. Не винаги сме на една и съща позиция, но аз нямам никакъв проблем заедно да търсим национално отговорните решения. Това каза в ефира на БНТ президентът Росен Плевнелиев.
Не бива да бъде подценява подценявана политическата криза, която започна, след като депутатите приеха конституционните промени. Не по-малко важна е обаче кризата на ценностите. Когато е ниско доверието на гражданите към институциите, всяка една оставка изглежда като криза.
Но не оставката на министър или правителство е голямата криза, а ниското доверие на гражданите. Тази криза се решава, когато народните избраници стоят зад това, което са подписали като споразумение, заяви държавният глава. Попитан дали той стои зад номинацията на новия правосъден министър Екатерина Захариева, Плевнелиев посочи, че всяко едно назначение в правителството е от компетенциите на министър-председателя. Аз подкрепям номинацията на г-жа Екатерина Захариева. Познавам я много добре. Тя не се хвана с тази тежка задача заради поста, а заради каузата. Сигурен съм, че изборът й е заявка за експертност, за добронамереност, за надпартиен подход. Ако тя получи подкрепа в Народното събрание, съм убеден, че реформата ще стигне много далече, подчерта президентът.
Аз имах честта да назнача и в първото, и във второто служебно правителство една плеяда млади и способни хора. Такъв беше и Христо Иванов, който получи задачата да изготви стратегията за съдебната реформа. Такава е и Екатерина Захариева, такива са и Илияна Цанова, и Деяна Костадинова. Гордея се, че съм дал път на такива млади и способни хора и искам в политиката да има повече като тях. Президентът ще носи отговорността за съдебната реформа в рамките на своите правомощия, това трябва да направи и Народното събрание, заяви Плевнелиев. Народът не вярва, че правосъдната система произвежда справедливост. Това трябва да се промени. Друг голям проблем е, че голяма част от магистратите не са мотивирани да работят, защото кариерното им израстване не е обвързано с резултатите от работата им.
Списъкът с проблеми е много дълъг и решаването им е обвързано със Закона за съдебната власт, който предстои да влезе в Народното събрание, коментира държавният глава. По думите му конституционните промени са крачка напред в съдебната реформа, макар и малка. Този исторически компромис може да бъде обърнат в исторически успех през 2016 г. Народните представители разбраха, че съдебната реформа е реформата на реформите – без нея нищо не може да бъде постигнато. Разбраха и че времето ни притиска. Дано през 2016 г. да видим сериозен напредък.
Трябва да направим решителна крачка напред, с която да намерим баланс между исканията на политиците и гражданите, каза Плевнелиев. В отговор на въпрос за твърдения в публичното пространство президентът заяви категорично, че не е обвързан с никакви икономически и политически кръгове. Плевнелиев определи като неправилен ход излизането на ДСБ в опозиция. По думите му, те "са се отказали по средата на пътя", вместо да се борят за исканията си. "Надявам се Народното събрание да не е забравило за референдума, тъй като аз няма да забравя. Убеден съм, че гражданите следят внимателно процеса по финализирането на референдума. Ако Народното събрание се отнесе несериозно към референдума, това може да доведе до липса на доверие и дестабилизация", каза в заключение държавният глава.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."