Плевнелиев е провел срещи с представители на съдебната власт, академичните среди и политическите сили, подкрепящи и оспорващи промените в закона . Той се е срещнал и с чужди дипломати. По време на дискусиите са били изразени резерви към някои от текстовете, ограничаващи конституционните правомощия на президента в областта на националната сигурност.
На среща с вносителите на закона Плевнелиев отбеляза изразените от юридическите среди и дипломатическия корпус притеснения.
От страна на политическите сили, предложили тази законова промяна, бе изразено разбиране, както и политическа воля да се съобразят с представените от държавния глава аргументи.
Росен Плевнелиев получи уверение, че текстът ще бъде коригиран и няма да се наложи той да сезира Конституционния съд.
След разговорите и поетите ясни политически ангажименти, държавният глава ще издаде указ, с който ще обнародва закона. Решението на Росен Плевнелиев е мотивирано от установената традиция - всеки нов парламент да получи необходимия кредит на доверие, по отношение на първите си законодателни инициативи. Това било в съзвучие с неговото разбиране за същността и характера на правомощията му като държавен глава и за конституционната му роля да обединява, а не да задълбочава различията, се казва още в съобщението на президентската администрация.
Още от България
Изпълнителната комисия на ГЕРБ заседава - ще има ли решение за преговори с ПП-ДБ?
Поканата отправи лидерът на партията Бойко Борисов, от коалицията поставиха две условия
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност