24 Ноември, 2024

Подправките, чесънът и оцетът прикриват качеството на дюнерите

Подправките, чесънът и оцетът прикриват качеството на дюнерите

Шефът на Агенцията по безопасност на храните Пламен Моллов опроверга пред журналисти информацията, че контролиращите са искали такса „спокойствие" от дюнерджиите. Той подробно разказа за проверките на фирмата, съобщава Нюз.бг. Първата по-сериозна проверка в „Аладин" е направена на 20 март 2014 година. До онзи момент се разчитало единствено на рутинните, регулярни проверки на Областната дирекция по безопасност на храните. „В резултат на тези обичайни проверки, фирмата работила безнаказано, при изключително лоши хигиенни условия, липса на всякаква проследимост (т.е. яснота от какви суровини се произвежда крайният продукт)", коментира шефът на БАБХ. Най-честата причина за липса на проследимост е укриването на ДДС, тъй като се взема месо без документи, поясни Моллов. Снимковият материал от 20 март показва наличие на бели червеи в месото. 

Проф. Моллов показа снимката и предупреди любителите на дюнери какво всъщност ядат, закупувайки си дюнера: „Овкусени добре с оцет и чесън, за да не си личи месото в какво състояние е". Протоколът от проверката в този ден съдържа около 20 бележки, като всяка давала повод за акт. Въпреки това, в името на добрата практика с подобни големи производители, са направени предписания. Три месеца по-късно е установено, че забележките не са изпълнени. На 24-25 юни 2014 г. е направена нова проверка, а проблемите са същите: лоша хигиена, липса на контролни съоръжения, свързани с процеса, липса на записи на температури за обработка и съхранение, липса на проследимост. Отново са направени предписания, но този път са съставени и няколко акта. Следва затишие. На 20 април 2015 г. е изпратен независим екип от БАБХ, а не от областната дирекция, за да направи проверка. Нарушенията са същите, както и при предишните. Едно от фрапантните нарушения е липсата на топла вода. През нощта фирмата монтира съоръженията и на другия ден инспекторите установяват наличие на топла вода вече и отменят акта за спиране на производството. Спират производството заради липса на проследимост. Седмица по-късно от „Аладин" твърдели, че вече са осигурили проследяването на продукцията. 

Екипът на БАБХ обаче е констатирал отново точно обратното. Чак на 18 май, след като бизнес операторът е показал на екипа, че има съответните възможности да проследява продукцията, забраната е вдигната моментално. Къде е рекетът от страна на агенцията? Къде е бил инспекторът, който е влизал в това предприятие? Тези въпроси постави шефът на БАБХ и предупреди, че определени хора ще си заминат заради това, че са имитирали контрол. „По мое време никой не е искал предоставяне на подобна такса спокойствие", категоричен е шефът на агенцията. Според него се касае за клевета от недобросъвестен търговец, на когото е дадено достатъчно спокойствие в дългото съществуване на пазара.

Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство