Вместо да се качат на връх Шипка днес, първите мъже и жени в държавата предпочетоха само да изпратят венци за честванията на 138-годишнината от епичните боеве за старопланинския проход по време на Руско-турската освободителна война.
На честването се отзоваха само няколко депутати и областни управители. Почувствал се видимо неудобно, заместник-председателят на парламента Димитър Главчев, който оглави по старшинство протокола, призова политиците по-често да идват на този връх. Той се отказа от предварително написаното си слово и предпочете да поздрави множеството само с няколко думи.
Рехаво бе и дипломатическото представителство. Отсрамиха го посланикът на Беларус у нас и руският консул в Русе.
На върха нямаше и войскова част. Венците бяха поднесени от активисти на "Традиция", облечени в униформи на български опълченци, и деца.
И макар държавници и политици да не бяха на паметното събитие, на легендарния връх се качиха стотици родолюбиви българи от цялата страна. Лошото време - гъста мъгла, студ и дъжд, в планината не ги уплаши.
"По време на боевете горещината е била непоносима, но нима на русите и на опълченците е било по-леко?", казаха хората. Сред тях беше 11-годишната Никол Георгиева, която за първи път идва на Шипка. Момичето е родено в САЩ, но живее постоянно в Англия. На Шипка се качи в бебешката си количка и 10-месечният Матей от София.
Леонора Микова от Етрополе сготви 100-те литра борш, с който от националното дружество "Традиция" почерпиха гостите и участниците във възстановката на връх Шипка.Всички на върха в този ден можеха да разгледат безплатно музейната експозиция в Паметника на свободата.
Сред 150-те участници в традиционното вече състезание по скоростно изкачване на 890 стълби към Патетника на свободата на Шипка бяха две осмокласнички от Гоце Делчев - Фатима и Татяна. От Полски Тръмбеш бяха дошли 19 ученици.
Заместник-председателят на парламента Димитър Главчев награди част от победителите в традиционното състезание за скоростно изкачване на 890-те стъпала към Паметника на свободата на връх Шипка. Всеки от тях получи по 30 халосни патрона за "сраженията".
Суровото време не уплаши и 280-те ентусиасти от дружество "Традиция", които за пореден път показаха своята възстановка на августовските боеве на върха през 1877 година.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас