България би подкрепила отпускането на спасителни 12 млрд. евро, като мостово финансиране на Гърция от Европейския стабилизационен фонд, само при изрично решение на Народното събрание. Правителството се готви да поиска такова, ако се стигне до гласуване на извънредната помощ по предложение на Европейската комисия, съобщават източници от кабинета пред в. „24 часа".
Принципно България е против използването на общия стабилизационен фонд за покриване на най-належащите плащания на Гърция. Срещу това решение вече се обявиха и други държави от Еврозоната, като Великобритания и Хърватия. Ако обаче след преговори бъде събрана нужната подкрепа, за да се позволи мостовият заем за Гърция, българското правителство ще поиска специално решение на Народното събрание как да се гласува в съвета.
За отпускане на 12 млрд. евро за Гърция още този месец призова вицепрезидентът на Европейската комисия Валдис Домбровскис. 12 млрд. евро са нужни на Атина, за да плати заема си към МВФ през юли и август. Преди да стане това, сделката по третия спасителен пакет от 86 млрд. евро от страните от Еврозоната не може да започне. Няма да има и пари за гръцките банки, с които те да отворят отново, обясни еврокомисарят.
Стабилизационният фонд бе създаден през 2010 г. и в него имаше 46 млрд. евро, повечето от които бяха използвани за спасяването на Ирландия и Португалия. В момента в него са останали около 13 млрд. евро. Фондът се управлява от Еврокомисията. Ако държава ползва средства от фонда и не ги върне, те се покриват от бюджета на ЕС, който се набира от вноските на всички 28 държави. Това означава, че България също трябва да плати за спешното спасяване на Атина.
Алтернатива на гаранции от бюджета било да бъдат изкупени ценни книжа, като гаранция по 12-те милиарда за Гърция.
Премиерът Бойко Борисов е дал ясен знак на шефа на ЕК Жан-Клод Юнкер и на председателя на ЕС Доналд Туск, че няма да подкрепи спешните кредити за Гърция. Това съобщи "Стандарт", като се позова високопоставени източници от Министерски съвет. В този смисъл, позицията на българският министър-председател е в абсолютен противовес на Европейската комисия, която ще иска от България и останалите страни извън еврозоната да участват в спасяването на Гърция чрез гаранция за спешен заем, който й е нужен, докато дойдат парите от третата спасителна програма.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство