Това приеха окончателно депутатите с промените на второ четене на закона за офшорките, внесен от депутатите от ДПС Йордан Цонев и Делян Пеевски, предаде БНР.
Сред забраните е и учредяването или участието в собствеността при издаване на периодични издания. Предвижда се глоба от 10 до 50 хиляди лева за предоставяне на документи с невярно съдържание, а при повторно нарушение глобата достига 500 хиляди лева.
Ограничения няма да се прилагат, когато управителите, директорите или упълномощените представители удостоверят с официален документ, че акциите на офшорната компания се търгуват на регулиран пазар в България или друга държава, член на Европейския съюз.
Забраната няма да се прилага и ако компанията е част от икономическа група, чиeто дружество-майка или дъщерно дружество е българско местно лице и неговите действителни собственици, физически лица, са известни.
Депутатът Йордан Цонев е убеден в ползата на закона, но изрази и притеснения.
"Ще бъда некоректен ако кажа, че ние нямаме притеснения относно прилагането на закона, защото това е съвсем нова материя. Аз съм абсолютно убеден, че законът в хода на прилагането ще търпи корекции с оглед на проблемите, които ще излязат от самото прилагане", каза Цонев.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,