7 Март, 2026

Президентът: И обикновено Народно събрание може да промени Конситуцията

Президентът: И обикновено Народно събрание може да промени Конситуцията

Предложените от Христо Иванов промени в конституцията са в компетентността на обикновено Народно събрание. Това е позицията на президента Росен Плевнелиев, обявена пред депутати от комисията за изготвяне на промени в конституцията от неговия съветник Румяна Коларова.

Президентът подкрепя предложените промени, обяви в началото на заседанието Коларова от името на държавния глава. Според него промените в конституцията са натоварени с огромни очаквания, а реформата в съдебната система е ключов национален приоритет. Все още нямаме резултатите, които да отговарят на очакваните за качествено правосъдие, отчита президентът.

Според Плевнелиев промените са важна стъпка към реформа в съдебната власт, заложена и приета от Народното събрание със стратегията за съдебна реформа. От успеха на тази реформа зависи демократичното развитие на държавата, посочи още Коларова от името на Плевнелиев. 

Президентът подкрепя конкретни текстове и очаква задълбочена и аргументирана дискусия. "Важно е промените да се осъществят максимално легитимно", призовава той. 

Държавният глава счита, че приемането на предложението за промени е напълно в компетентността на обикновено Народно събрание, като се позовава на тълкувателно решение №8, в което се посочва, че промени насочени към прецизиране на отделни функции на съдебната власт не представлява промяна във формата на държавното управление и могат да се извършат от обикновено Народно събрание. 

"Внесените предложения не нарушават принципа за разделение на властите", твърди правният екип на Плевнелиев. 

Веднага след становището на екипа на президента председателят на Върховния административен съд Георги Колев обяви, че ВАС застъпва становището, че се нарушава баланса между властите и тези промени трябва да бъдат извършени от Велико Народно събрание, предаде БГНЕС.

"Имаме критични забележки към участието на министъра в отделните колегии със съвещателен глас", добави Колев.

"Другото становище касае разпоредбите по отношение формите на вота - становището ни е, че демократичния вот е тайния, а не явния вот", обяви Колев.

Сподели:

Коментари (0)

Иранският посланик у нас: Няма риск за България, тя не е цел

Иранският посланик у нас: Няма риск за България, тя не е цел

Иран няма да се предаде под натиска на САЩ и Израел, винаги сме изразявали съжаление, че американски военни бази се намират на територия на приятелски държави

Дрон затвори летище София, блокира за кратко въздушния трафик

Дрон затвори летище София, блокира за кратко въздушния трафик

Полет от Кьолн е пренасочен и кацнал на летище Варна

Направи си сам: Странният експеримент с партията на Радев

Направи си сам: Странният експеримент с партията на Радев

С някакви блокчета от партийно "Лего" народът трябва да си сглоби партия на Румен Радев, за която 1/3 от електората изглежда вече е решила да гласува