Депутатите приеха на първо четене държавния бюджет за 2016 година. Законопроектът бе подкрепен със 138 гласа „за”, 65 „против” и 9 „въздържали се”. От ГЕРБ гласуваха 84 депутати „за”, от БСП бяха 32 „против” с един въздържал се, ДПС с 27 „против”, РБ – 19 „за”, ПФ – 13 „за” с 5 „въздържали се”, БДЦ – 9 „за” и трима въздържали се, АТАКА – 4 „против”, АБВ – 10 „за”, от независимите депутати трима бяха „за” и двама „против”.
По-рано днес по време на дебатите съпредседателят на Патриотичния фронт Валери Симеонов призова колегите си да гласуват против бюджета, тъй като в залата нямало достатъчно министри и липсвал самият премиер. Така имаше опасност заради гласовете им да се наложи управляващите да търсят подкрепа от опозицията или проектът им да се провали заради липса на достатъчна подкрепа.
Очакванията за растеж на БВП през 2016 г. са да достигне 2,1%. Приходите по консолидираната фискална програма през 2016 г. се очаква да бъдат в размер на 37,4% от БВП, а разходите са планирани с 2 % повече в размер на 39,4 %. До края на тази година приключва програмния период 2007-2013 г., като това е причината за актуализацията на бюджет 2015 г.
По време на дебатите министърът на финансите Владислав Горанов посочи, че стабилност, реалистичност, резултати са думите, които обобщават философията на бюджет 2016. Под думите му, към 17 ноември са събрани с 1,7 млрд. лв. повече спрямо същия период на 2014 г.
Председателят на БСП Михаил Миков заяви, че виждат актуализация, която по същество е провал на изпълнението на бюджет 2015 г. Той подчерта, че парламентарната им група няма да подкрепи държавния бюджет и ще предлагат други решения, които дават друго бъдеще и алтернатива на България.
Йордан Цонев от ДПС подчерта, че Фискалната консолидация не е достатъчна за запазване на финансовата стабилност, българската икономика трябва да се изведе до растеж до 4 %. След него Петър Чобанов заяви, че от ДПС няма да подкрепят предложения бюджет, а между двете четения ще направят конструктивни предложения, които да не нарушат общия баланс, но ще са полезни за развитието на икономиката и осигуряването на по-добър живот на хората.
Димитър Танев от РБ, че очакват партиите от опозицията да атакуват законопроекта. „Трябва да подкрепим категорично усилията на правителството за намаляването на държавните разходи, държавния дълг и бюджетния дефицит. РБ ще направи предложения за отстояване на административната и пенсионната реформа. Ще предложим текстове, с които тази реформа да не се отрази на бюджет 2016 година”, уточни Димитър Танев.
Румен Гечев от БСП заяви, че няма никакъв приоритет в този бюджет. „Отбрана и сигурност спада на 3,5% от БВП. Делът за социално осигуряване е замразен. Средно страните-членки харчат 6% от БВП за образование. Категорично трябва да се спазват критериите от Маастрихт. Това е бюджет на главоломен държавен дълг. 95% от страните в света са с прогресивно данъчно облагане. Няма категорично да подкрепим този бюджет, защото е в крещящо противоречие с политиките на ЕС. С този закон се демонстрират управленска немощ”, обясни Румен Гечев.
Георги Ковачев от БДЦ посочи, че държавният бюджет има една по-интересна дефиниция и особеност. „Той обхваща естеството и предназначението на средствата, с които отделните системи вършат своята работа. Бюджетната рамка, която беше подготвена от Чобанов беше амбициозна, но нямаше как да издържи заради нестабилната политическа обстановка. Фалира КТБ – четвъртата по големина банка. В края на миналата година държавният дълг се повиши с 9,3% само за една година. В периода от края на 2009 година съотношението на държавния дълг беше повишен двойно спрямо БВП. Категорично няма да дадем нашата подкрепа”, добави Георги Ковачев.
От АТАКА също заявиха, че няма да подкрепят държавния бюджет за 2016 година. Иван Иванов, АБВ уточни, че правят няколко предложения, като очакват увеличаване на средствата за общинските администрации. „Искаме увеличение за субсидията за капиталови разходи с 40 млн. лева”, посочи той. Мариана Тодорова пък заяви, че като партия, която подкрепя правителството, ще гласуват „за” бюджет 2016 година
Емил Димитров от ПФ заяви, че очакват от новия бюджет да е балансиран и изпълним и да има буфери в него. „Трябва да преодолеем бежанската криза. Печатането на пари не можем да си го позволим. Трябва да се повиши събираемостта. Взехме решението вчера да подкрепим на първо четене бюджета с всички резерви, които имаме”, добави Димитров. Преди това председателят на ПГ на „Патриотичния фронт” Валери Симеонов заяви, че ще предложи на ПФ да не подкрепи бюджета, поради липсата на повечето министри в пленарна зала.
Мартин Димитров от РБ призова бюджет 2016 да бъде подкрепен. Съпредседателят на ПГ на РБ Найден Зеленогорски заяви, също, че ще подкрепят бюджета за 2016 година, тъй като смятат, че това е възможният бюджет. „Тази една година даде своя отпечатък и върху единствения възможен бюджет за 2016 година. Намираме се в особено деликатна международна среда и от РБ се надяваме за по-добро оптимизиране на средствата за сигурност и НСО. Има осигурени ресурси за общи устройствени планове. Само 11 български общини имат общ устройствен план. Необходимо и реализиране на реформа по отношение на кадастъра”, каза още Найден Зеленогорски.
В отрицателен вот Жельо Бойчев от БСП заяви, че се предлага увеличение на дефицита на касова основа от 3 на 3,3 %. „Провалихте се и в прокламираната цел, че можете да провеждате реформи. Дори административната реформа, се оказа, че не е проведена. Вие бламирахте финансовия си министър. Трябваше с актуализацията на 2015 г. да бъдат внесени оставките на тези министри. Видя се, че не можете да правите реформи, но и не искате. Той ни вкарва в опасна дългова спирала. Тези средства не са предвидени да се харчат в подкрепа на икономическия растеж. Няма нищо подобно. Гласувах против, тъй като няма основна цел и приоритети”, подчерта Жельо Бойчев.
Дора Янкова от БСП посочи, че делът на общините спрямо БВП отива напред. „Спрямо общия дял на публичния ресурс българските общини получават много по-малък дял. С този законопроект се задълбочават междурегионалните различия и политиките, които са свързани с публичната държавни и общинска инфраструктура. Лишаваме сферата на свлачищата, общинските пътища. Това е голяма отговорност, която поемате за регионалните различия в българската държава. Не е полезен за развитието на инфраструктурата и за развитието на българските общини”, каза още Дора Янкова.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.