"Преминаване от евро към местни валути е един от рисковете, пред които е изправен ЕС, ако заплахите от разделение на общността нарастват", икономистът проф. Боян Дуранкев пред агенция "Фокус".
По думите му от европейска гледна точка всяко разклащане на страни и икономики е крайно нежелателно.
"Има и други прецеденти, които създават големи проблеми. Навремето голяма част от страните в ЕС признаха Косово като една демократична и самостоятелна страна. Само две или три страни-членки не я признаха, като едната беше Испания и очевидно е имала много сериозни притеснения. Ако продължим по тази логика, напълно е възможно и в други страни, не само в Испания, да се отиде към т.нар. "Европа на нациите", а не "Европа на гражданите", допълни проф. Дуранкев.
Той каза още, че ако обединението на Европа продължи, ако се отиде към една обща армия и се развият демократичните процеси в целия ЕС, то тогава картината е възможно да придобие съвсем друг характер.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."