"За първи път чувам за "турско съжителство", но той за мен е абсурден. Напомня началото на 90-те години, когато се появи термин "присъствие", плод на творчество на депутати от ДПС". Това заяви пред Нова ТВ историкът проф. Искра Баева по повод предложението терминът да бъде наложен в училище.
"Има някакво съжителство, но то не е на семейни начала", допълни Владимир Станев, гл. ас. по история от СУ. И се съгласи, че това се появява за първи път. "Господство, владичество са приетите термини, продължава да се използва и възприетият още от Възраждането термин турско робство. Той има емоционално съдържание и присъства в българския фолклор", обясни Баева.
Има си научна терминология, която не зависи от обществените нагласи, каза Станев и добави, че турско робство не бил приет термин, бил неадекватен. Имаме държава Турция, появила се след България, но преди това имаме империя, която е мултинационална и турците може да не са били мнозинство, каза Станев.
За Баева терминът "съжителство" е неадекватен, за Станев - прекален. Когато Османската държава опитва да закрепости българите, тя не успява, селяните ни не са със статута на роби, смята Станев. "Робство в Османската империя също има, като явление присъства, но не се отнася за българското население", уточни Баева. Баташкото клане е реалното положение на българите в Османската империя, каза тя - имали са земя, работели са, но се е случвало и това, каза тя.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас