24 Ноември, 2024

Проф. Константинов: След цирка във Великобритания, европейците трябва да се замислят зa референдумите си

Проф. Константинов: След цирка във Великобритания, европейците трябва да се замислят зa референдумите си

проф. Михаил Константинов

На местните избори ни чака мръсна кампания, дано не е толкова гнусна като през май

"Високата субсидия дразни хората. Депутатите правилно мислят в посока за намаляването ѝ. Кой модел ще бъде одобрен е въпрос на избор. Имам съмнения, че някои партии и сега взимат пари под масата от бизнеса". Това каза пред БТВ проф. Михаил Константинов. "„След цирка във Великобритания, европейците много трябва да се замислят за националните си референдуми. Трябва да взимаме и ползваме европейския опит. В Европа има само две държави с мажоритарно гласуване, няколко са със смесена система и всички останали са с очно същата избирателна система като нашата. Машинно гласуване има само в половин Белгия. Не трябва да правим неща, които ги няма в Европа. Интернет гласуване има само в Естония и три кантона в Швейцария. Няма система, която да не може да бъде хакната. Не може в цяла Европа тези неща да ги няма, а ние тук да искаме да ги въвеждаме", каза още анализаторът. 

"Местните избори са най-важни за крепенето на властта и за хората. В края на октомври ни чакат пет вида избори. Очаквам избирателната активност да е много по-висока от тази на евроизборите. Очаквам мръсна предизборна кампания, но дано не е толкова гнусна, колкото беше тази за евроизборите. След 26 май политиците трябва да са разбрали, че с гнусна кампания не се печелят избори. Несистемен играч не може да участва на изборите за кмет във всички градове. Участие навсякъде могат да си позволят само големите системни партии - ГЕРБ, БСП, ДПС. Несистемен играч може да спечели кметското място в някой голям град и тогава да тръгне кариерата му", прогнозира проф. Константинов.

"Намаляването на населението е по линия на ниската раждаемост. Трябва да вкараме механично 300 000 - 400 000 българи от Бесарабия, Северна Македония. Това ще спомогне за решаване на демографската криза. В световен мащаб предстоят войни за вода. Водата в Африка и Азия свършва и ще избухнат сериозни конфликти. Чиновниците в Брюксел не трябва да обясняват, че като приемем 1 милион бежанци от Африка ще им решим проблемите. Като свърши водата насам ще тръгнат огромни маси. Трябва да се мисли как да се помогне в този аспект", категоричен беше проф. Константинов.
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас