23 Ноември, 2024

Проф. Знеполски: Станишев искаше да демонизира и ерозира ГЕРБ, но се провали

От гледна точка на реалното функциониране на властта правителството на Орешарски под експертния камуфлаж е изцяло марионетно. Казвам го без всякакъв морален патос, защото в създадената ситуация то трудно би могло да бъде нещо друго. Това е оценката, която дава проф. Ивайло Знеполски, културолог и бивш културен министър в служебния кабинет на Любен Беров в интервю за "24 часа".

Той припомня, че е бил в подобна ситуация, като част от екипа на временния "коалиционен" кабинет на Любен Беров, който е имал близка по характер "подкрепа" на тази с Орешарски. "В момента, в който прецени, че е изгодно за нея, БСП без всякакви скрупули бутна подкрепяния от нея кабинет на Беров и дойде на власт. Но именно като министър в служебен кабинет е разбрал, че без министър-председателят и отделните министри да имат зад гърба си собствена партия, не могат да имат тежест, за да провеждат успешна политика. По-лошо - принудени са да изпълняват решения, които не са техни, а често и противоречат на убежденията им", казва проф. Знеполски.

Според него в резултатите от европейските избори не би трябвало да се търсят причините за падането на кабинета “Орешарски”. Важната причина е настъпилият дисбаланс между политическата тежест на отделните субекти от коалицията и икономическите и властовите им претенции.

“...Резултатите от изборите за европейски парламент показаха, че опитът на коалицията, изфабрикувана от Сергей Станишев, да игнорира политическата тежест на ГЕРБ и на базата на една пропагандна стратегия на безпрецедентно демонизиране на противника да предизвика вътрешното му ерозиране и саморазпадане не се увенча с успех. Купуването на двама-трима депутати от ГЕРБ не доведе до нищо.

Резултатите от изборите още един път напомниха, че една страна не може да се управлява, ако политическите субекти не се съобразяват с волята на суверена.

Но резултатите доведоха и до промяна на отношението на силите в правителствената коалиция. Силно намаля легитимността на БСП да свири първа цигулка в правителствения оркестър. Беше оспорена и водещата роля за съдбата на големите инфраструктурни проекти. Важна причина за падането на правителството бе настъпилият дисбаланс между политическата тежест на отделните субекти от коалицията и икономическите и властовите им претенции”, коментира професорът.

На въпрос каква е неговата прогноза за следващото управление - тясна или широка коалиция, Ивайло Знеполски отговоря: Каквато и да е формата на бъдещата коалиция, тя трябва да бъде на базата на ясно и открито обявени правила, на принципи, които гарантират спазване на законността и общото благо. През последния месец избуя цял един жанр на апокалиптични разсъждения за разруха и безнадеждност, за всеобща поквара. По същество тези гласове приличат на гласовете на платени оплаквачки по погребения. Трябва да загърбим този начин на говорене за проблемите.

Смятам, че обществото ни има потенциал да върви, макар и не така решително, както ни се иска, в правилната посока.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас