24 Ноември, 2024

Производителите на "Грипен" се чудят: Как президент може да лобира за продукти?

Производителите на "Грипен" се чудят: Как президент може да лобира за продукти?

Вицепрезидентът на СААБ за Централна и Източна Европа Красимира Стоянова

Той, разбира се, имаше своите функции, като командващ ВВС, в този много дълъг процес,обясниха от СААБ

Няма тупане по рамото, няма други форми, споменати в твърдението на един депутат в парламента. Винаги, когато се говори за много милиарди, има голям медиен интерес. Всичко минава през строги проверки. Така беше, когато правителствата на Чехия и Швеция директно сключиха сделка за самолети "Грипен" през 2002 г. Тя и досега се дава за пример, въпреки че имаше шум в пресата, че е свързана с корупция.  Това коментира в студиото на „Здравей, България“ по Нова телевизия вицепрезидентът на СААБ   за Централна и Източна Европа Красимира Стоянова по повод обвиненията, че президентът Румен Радев е лобирал за това държавата да закупи шведските самолети за  бойната ни авиация.

Според позицията на производителя на „Грипен“ самолетите са съвместими със системите на НАТО, изключително подходящи за модернизацията на военно-въздушните сили.

„Има дати, които са спазени. Целият процес като цяло е със забавяне. Аз очаквам официалното становище какво означава започване отначало“, добави Красимира Стоянова. 

„Не знам как президент може да лобира за някакви продукти. Не, Румен Радев никога не е лобирал за нашите продукти. Той, разбира се, имаше своите функции, като командващ ВВС, в този много дълъг процес, който върви от 2004 г.”, заявява Стоянова.
Тя за пореден път потвърди, че компанията ѝ предлага нови изтребители, чийто експлоатационни разходи са чувствително по-ниски от тези на конкурентите. Според нея, самолетът се е доказал като най-финансово ефективното решение в рамките на целия жизнен цикъл, който може да продължи 30 – 40 години. Стоянова каза още, че първите изтребители категорично могат да бъдат доставени в рамките на 18 месеца от сключването на договора.

„Ние отговорихме на това, което българското правителство поиска от нас. Това е един широк пакет, който не включва само самолети, но и наземно оборудване, обучение на пилоти и технически състав и разходи за въоръжение”, отговори вицепрезидентът на Saab на въпроса каква е цената на един "Грипен".

Стоянова каза, че компанията ѝ има политика на абсолютна прозрачност при воденето на кампаниите си и подчерта, че България цели сключване на междуправителствен договор, който в случая с Gripen би бил между Швеция и България. Между двете правителства няма да има никакви посредници, обясни тя.

„Имаме две, подчертавам НАТО-вски държави, които оперират с Gripen в рамките на НАТО и оценката на Алеанса за техните мисии по „ер полисинг”, както над собствените им територии, така и „ер полисинг” над Исландия и Балтийските републики, е изключително висока”, каза още Стоянова.
Запитана дали ГЕРБ не лобират за покупката на F-16, Стоянова отговори така:

„Има доста поддържници на F-16, които са в публичното пространство, но се надявам процесът, който започна изключително професионално и това е мнението и на шведските ми колеги, да завърши също така професионално”
Тагове: Нов изтребител за България Gripen Saab Красимира Стоянова


Сподели:

Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ

"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"

Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това

ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората

Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер

Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство