Спецпрокуратурата няма да образува наказателно производство срещу премиера Бойко Борисов, тъй като не е открила престъпление при пускането на руски военни самолети да преминат над територията на България. За това съобщават от пресслужбата на институцията. .
Проверката беше образувана по сигнал на "Протестна мрежа" по съмнения за престъпления против републиката и предателство, във връзка с изказване на лидера на ГЕРБ за пропуснат руски военен самолет през наша територия в посока Сирия, въпреки съмненията, че на него се превозва оръжие.
"Дилемата беше дали да изпълним това, което имаме като поет ангажимент, с ясното съзнание, че на другия ден трябва да събираме останки от хора и самолети по Черно море. Не мога да допусна такова нещо. Разпоредих, ако се наложи да ги пропуснем, с ясното съзнание, че не изпълняваме своя ангажимент, но ми се видя по-лесно да се разбера с натовските партньори, отколкото да изкарват с ковчези пилоти“, заяви Борисов пред симпатизанти на ГЕРБ в София в зала „Армеец“ на 13 септември, непосредствено преди началото на предизборната кампания.
Прокуратурата разпита Борисов, но след събраните доказателства, включително и секретни материали, не са открити доказателства за извършено престъпление.
В хода на проверката са изискани множество документи, включително и такива, съдържащи класифицирана информация. Снети са обяснения от длъжностни лица, включително от министър председателя и от ръководни лица от Българската армия – Военновъздушните сили на България. При проверката не са установени данни за извършено престъпление от общ характер, включително престъпления против републиката, предателство, престъпления по служба и разгласяване на информация, представляваща държавна тайна. Повече информация по случая не може да бъде предоставена, тъй като представлява държавна тайна по смисъла на чл. 25 от ЗЗКИ, се казва в съобщение на прокуратурата.
Подателите на сигнала поискаха от Сотир Цацаров да разпореди проверка дали това публично признато от премиера действие не е съставомерно деяние „Предателство“ по чл. 100 (2) от Наказателния кодекс.
Според чл. 100 (2), с лишаване от свобода от десет до двадесет години, с доживотен затвор или с доживотен затвор без замяна се наказват деяния на „български гражданин, който по какъвто и да е начин подпомага чужда държава или обществена група в чужбина при провеждане на военни или други враждебни действия против Републиката.“
Според сигнала на "Протестна мрежа" от изказването на премиера става ясно, че руската държава е инициирала „враждебни действия против Републиката“, а именно реализиран е план за нарушаване на държавната ни граница от самолети на руските военновъздушни сили.
Съгласно законите на България, ангажиментите ни като съюзник в НАТО и в съответствие с международното ембарго спрямо Сирия, тези самолети не е следвало да бъдат допуснати да преминават над България. Следвало е, както казва самият Борисов, те да бъдат третирани по ясно разписана процедура за нарушители на държавната ни въздушна граница, а именно: прихващане от български изтребители и принудително приземяване. При отказ да се подчинят са предвидени предупредителни изстрели и като крайна мярка сваляне на самолета-нарушител – се посочва в сигнала до Цацаров.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."