По думите й българският клон на организацията “Ал Уакф ал Ислями” си поставил за цел налагането на шериатската държава. Тя припомни, че първите стъпки на “Ал Уакф” на родна земя са били през 90-те години на миналия век. Тогавашните представители на организацията Абдулах Хюсеин и Абдурахим Таха са били екстрадирани от България. “Ал Уакф” се появява отново през 2002 година, когато вече е официално регистрирана в съда от Сюлейман Дуян, който дарява и първите 200 лева дарение за дейността на организацията. За неин ръководител тогава бил посочен Муафак Аласаад, който има брак с жена от Сърница и има двойно гражданство. През 2004 година обаче родният клон на “Ал Уакф” е заличен и повече опити за нова регистрация не е правен. Според прокурор Попова, тъй като 13-те подсъдими са осъзнавали, че няма как да развиват легално своята проповедническа дейност, са създали тайна организация за налагане на идеологията на салафизма у нас и принципите на шериатската държава.
Като доказателство, че с дейността си имамите са застрашили националната сигурност, прокурор Попова посочи 15 писма с бланки за отчети за извършената пропагандна дейност. Както и протокол от среща в Мека, на която е бил учреден родният клон на “Ал Уакф” с ръководител Саит Мутлу. След дадената от съда почивка процесът продължава с пледоарията на прокурор Нели Попова.
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"