Безсмислено и вредно е наливането на пари в безнадеждно стара съветска техника!
Има обаче друг много интересен въпрос.
Ако парите за ремонта на самолетите СУ-25 не са изразходвани и са върнати у нас, тогава поради каква причина те са осчетоводени като направени капиталови разходи за 2018 г.? Този въпрос задават в свой коментар експерти от Атлантически съвет на България. Според тях тези разминавания става ясно в Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през миналата година.(Вж. т. 2.4. Ресурсна среда, стр. 9, втори абзац, четвърти булет.)
По този начин данните за капиталовите разходи като процент от общите разходи за отбрана за годината не са верни! За 2018 г. са отчетени 331.77 млн. лв., или 21.49% от общите разходи на Министерството на отбраната. По този показател България формално се нарежда сред отличниците в НАТО, като поставената цел от Алианса е за 20%. Така че за пореден път излиза, че подаваме статистически невярна информация към НАТО. И ще последват корекции в отчетите на Алианса. Което не говори добре за България.
Освен това, у нас под капиталови разходи днес некоректно се включват и средствата за ремонта на старата руска техника. Не това е обаче разбирането на нашите съюзници! В Уелс НАТО си постави за цел 20% от бюджетите за отбрана на съюзниците да се изразходват за придобиване на ново основно въоръжение и техника. А не за ремонти, още по-малко на стара руска техника.
На 9 май 2019 г. Комисията по отбрана в Народното събрание прие проекта на Доклада за състоянието на отбраната и въоръжените сили на Република България през 2018 г. С тези финансови данни. Включително и за общите разходи за отбрана като процент от БВП!
Пита се, след като парите за СУ-25 не са преведени, не е ли необходимо да се коригират данните за капиталовите разходи, преди да бъде гласуван докладът в пленарна зала?
Или в Министерството на отбраната и в Народното събрание съществува убеденост, че в крайна сметка отпуснатите през 2018 г. пари за ремонта на СУ-25 със сигурност ще бъдат изразходвани тази година, питат атлантиците.
С коментар по темата се включи и бившият военен министър Николай Ненчев: „Отдавна го казах: не може да си зависим и да поддържаш оръжията на войската си във враждебни на НАТО и ЕС държави.
Българската национална сигурност е свързана със силния военно-политически съюз на демократичния свят. Само местните рубладжии – стари, нови и хибридни, лобират за руския военнопромишлен комплекс и за сателитите му. Тези хора поставят в риск мира и сигурността на обществото ни, като застрашават националния суверенитет.
Да не забравяме, че през миналия век БКП два пъти предаде България за 16-а република на СССР. Сега директните и хибридните им наследници отново се опитват да ни спазарят за сателитна държавичка в рамките на евразийската Федерация на Путин.
Това става по различни начини, но който иска да лобира, да подчини и да остави оръжието ни във враждебни ръце, е национален предател.
Без значение от институцията, която обитава”, изтъква Ненчев.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство