„Продължаващата несигурност е основното усещане в европейското обществото след зачестилите атентати през последните месеци и това дава отражение на мисленето, обясни психологът доц. д-р Маргарита Бакрачева в ефира на на Bulgaria ON AIR.
"Когато човек живее в постоянно напрежение, това рефлектира и се разпространява върху целия му живот. Това променя обичайния ритъм и води до агресия и свръхтревожност, обясни тя. При подобни ситуации има две основни неща, които се правят от гледна точка на психологията. Първото - в рамките на първите 24 часа след събитието трябва да се говори, нужно е емоционално изказване на нещата, така че самият човек да ги приема. Втората група от стратегии е хората да наблегнат на индивидуалните си начини за справяне със стреса." поясни психолотгът.
Тя посъветва на първо място при подобен тип емоции да не се опитаме да ги подтиснем, да оставим времеви лимит, "в който да се почувстваме зле“, в противен случай вредим повече на себе си. По този начин хората могат по-лесно да излязат от сферата на емоциите, която е свързана с тревожността и да се върнат към рационалното мислене и ежедневието.
Още от България
Тодор Тагарев: Нищожна е вероятността Путин да използва ядрено оръжие, знае какво го очаква
Сигурността на балтийските страни не е отделен проблем от тази на Европейския съюз, категорична е Раса Юкниявичене
Пеевски: Някой се опитва да плаши общините с орязване на бюджетите им, няма да го позволим
Грижата и отговорността на държавата към хората минава през грижата за общините и тяхното благосъстояние, което за нас е ангажимент и отговорност
Плевнелиев: Радев има план за властта, зад него са агенти на ДС и много олигарси
На следващите избори България наистина ще бъде на ръба да попадне изцяло отровена от популизма