"ДСБ не е коалиционен партньор в управлението и затова не отидохме на срещата в парламента за Изборния кодекс", заяви пред БНТ Радан Кънев.
"Мен ме интересуват само няколко въпроса от кодекса, сред които са правата на българите, които живеят в чужбина", коментира Кънев.
"Ние сме противници на задължителното гласуване въведено със закон, а не с референдум, защото това ще означава, че партиите принуждават гражданите да гласуват. Това е насилие, да не говорим, че има заплаха с дерегистрация", възмути се той.
"Каква е гаранцията, че хора, които 15 години не са гласували, няма сега, когато ги насилват да гласуват, няма да продадат гласа си", каза още Кънев.
"Аз не съм математик, аз съм политик и честно казано повече ме интересува защо внасяме румънски агнета", заяви той и отново направи връзка със съдебната реформа и икономиката.
Той съобщи, че ДСБ е поръчало проучване на общественото мнение, според което 70% от българите искат румънски антикорупционен модел, а 90% от политиците са против.
Според него, "ГЕРБ усещат, че властта им изтича в канала и затова правят мушингии с гласуването".
"Боя се, че управляващата партия не вижда за себе си друг изход освен предсрочни избори", прогнозира Кънев.
"Това беше последният конгрес на ДПС като монополист на турския етнос. Не виждам Местан да тръгва по друг път, а продължава да залага на капсулирането на етносите", смята той.
По думите му, той продължава да подготвя нов десен проект, който трябва да подготви една бъдеща управляваща партия, а коалиционните форми на управление са в миналото.
Още от България
Росен Желязков: Ако не постигнем съгласие по формулата за мнозинство - отиваме на избори
ще влезем в разговори с ПП-ДБ с: Борисов – премиер, Атанасов – председател на парламента, мнозинство в 51-ото НС с ясна политическа цел
Слънчев и малко по-топъл вторник
Минималните температури ще бъдат между минус 4° и 1°, в София - около минус 2°
„БСП – Обединена левица” се среща с пет формации, търси изход от кризата
Отваря се път за плаващи мнозинства и нелегитимно влияние върху депутати, без ясни приоритети