"Украйна е ключов партньор за гарантиране на енергийната сигурност на България, на Югоизточна Европа и на континента като цяло", заяви президентът Росен Плевнелиев на съвместната пресконференция с президента на Украйна Петро Порошенко след срещата им на "четири очи" и пленарните разговори на официалните делегации в Киев.
"Ние никога няма да забравим, че България бе най-силно засегната от газовата криза през 2009 г., когато един монополист реши да спре кранчето за газ на много държави в Европа. Затова ние днес работим за диверсификация", посочи българският президент.
Той подчерта, че Украйна и България са двигатели за усилията на Европа за това газът да не бъде повече оръжие, а да бъде обикновена стока за търгуване на пазарни цени.
"Ние сме сигурни, че както руски, азербайджански и много други компании, които доставят газ на Европа, ще се възползват от средата, която Европа предоставя - на правила, на конкурентост, на ясна регулация, на третия либерализационен пакет, който е изцяло в интерес на гражданите и на фирмите и който не е насочен срещу никого, но той е шансът на Европа да гарантира конкурентни цени и свободен пазар. Нека природният газ да се търгува свободно на пазарите, а да не бъде инструмент за дестабилизиране на една или друга държава", каза още българският държавен глава.
"Модернизацията и демократичният европейски път на развитие на Украйна е без алтернатива и България ще я подкрепя по този път", заяви също така Плевнелиев.
Държавният глава отново изрази позицията на България за подкрепа на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна.
Плевнелиев каза, че анексирането на Крим и Севастопол от Русия е в нарушение на международното право и "България не признава и няма да признае никога този незаконен акт".
Президентът посочи още ,че страната ни не признава и резултатите от референдумите в Донецк и Луганск. За нас Крим е Украйна, а Украйна е Европа, каза Росен Плевнелиев.
Той изтъкна, че изходът от кризата минава през изпълнението на Минските споразумения и санкциите на ЕС срещу Русия са обвързани с пълното им изпълнение. България подкрепя санкциите и ще работи за силна, единна позиция на ЕС в подкрепа и за гарантиране на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, каза президентът.
Той заяви, че никой няма право, още повече в Европа, да мести граници със сила и да окупира чужди територии. Бъдещето на Европа е в премахването на границите , а не в местенето на граници, каза още Плевнелиев.
Държавният глава изрази категоричната подкрепа на страната ни за европейската перспектива на Украйна, както и за отпадането на визите за украинските граждани.
Признателни сме за политиката на украинското правителство по отношение изучаването на български език, заяви още Плевнелиев. Той припомни, че българското национално малцинство в Украйна е най-голямата българска общност извън границите на страната.
В присъствието на двамата президенти беше подписан протокол за сътрудничество и обмен между министерствата на образованието и науката на България и Украйна за периода до 2019 г. Документът предвижда обмен на специализанти, студенти и докторанти за пълен срок на обучение, размяна на лектори по български и украински език, подпомагане на образователната дейност на българската общност в Украйна.
Още от България
Затопляне или студ - какво ще ни донесе новата седмица
Температурите ще се повишават и в сряда минималните ще бъдат между минус 3° и 2°, а максималните - между 11° и 16°
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден