Реформаторите настояват да съдим Русия заради пропуснатите ползи от спирането на „Южен поток”. Това си мнение те изразиха по време на редовния парламентарен контрол.
Депутатът Петър Славов попита в прав текст вицепремиера Томислав Дончев какви разходи е направила страната ни заради реализацията на този проект и възможно ли е да си ги възстановим, след като проектът бе зачеркнат.
От 2010 г. до настоящия момент, по обяснението на Дончев, общо Българският енергиен холдинг (БЕХ) е инвестирал 198 млн. лева, съобщава news.bg. Ниски били вложенията на средства в периода 2010-2013 година. Най-висока инвестиция е направена на 18 август 2014 г., когато са вложени 191 млн. лева. В края на 2014-а, когато проектът е прекратен, от думите на вицепремиера Томислав Дончев стана ясно, че БЕХ се е ограничил до минимум в харчовете си по проекта.
„Южен поток” е малко вероятно да се случи отново, обяви той. Следващата седмица предстоят разговори с Европейската комисия за реализацията на газовия хъб „Балкан”, в който ще се включат няколко руски тръби.
Реформаторът Мартин Димитров поиска да заведем общ иск заедно с другите засегнати европейски държави, които също страдат от пропуснатите ползи след спирането на проекта.
В случая с „Южен поток” българската стана е била добросъвестна, отчете Мартин Димитров. Според него и ние можем да съдим Русия, така, както тя заведе дело срещу нас за спирането на АЕЦ „Белене”. Димитров смята, че това, че Русия не е спазила европейското законодателство не трябва да е проблем на България.
Още от България
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.