Моят опит показва, че в 99% от случаите, като този в Момчилград, извършители на престъплението винаги са хора, които се грижат за детето, било то родители, настойници или гледачи. Това каза в студиото на Нова ТВ криминалният психолог Росен Йорданов, който коментира убийството на 7-годишната Дамла от родопския град.
Винаги има мотивация – хората имат едно лице за обществото, друго за дома. Много често причината е психично заболяване. Но хората преживяват много тежко и стреса – един особен бърн аут, защото гледането на дете е и трудност. И когато се наслоят тези трудности и ти нямаш подкрепа, нямаш на кого да разчиташ, освен на себе си – това може да доведе до много тежък стрес, коментира експертът.
Според него престъплението в Момчилград е извършено по-скоро под стрес. Смъртта на детето е настъпила преди да бъде обвито с тиксо, за да се камофлира деянието, да се заметат следите, да съхрани себе си извършителя на деянието.
Росен Йорданов смята, че в подобни случаи можем да говорим и за някакъв вид налуден план. Като пример той припомни историята с Даниела Терзийска, която взриви софиянци, както и случай от Кърджали, свързан с убийството на майка и дете от по-големия й син.
Няма как да си представим ситуацията напълно непознат човек да влезе в дома, да убие някого и после да си тръгне, обясни лаконично на финала криминалният психилог.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас