15 Януари, 2026

С. Ангелов: МВР не се справя с издирването на тежки престъпници като Пелов

С. Ангелов: МВР не се справя с издирването на тежки престъпници като Пелов

Слави Ангелов

"Всички случай по-тежки от началото на годината показват, че МВР не се справя със задачата да издирва такива тежки престъпници като Пелов", коментира пред БНТ разследващият журналист Слави Ангелов.

Той припомни, че в началото на годината МВР се е опитвало да залови и шесторния убиец от Нови Искър, но не са успели да го хванат.

"Смешно звучат фактологиите, че той бил страшно променен заради пуснатата брада. Това се дава като информация, за да си мислят хората "колко трудно е било да бъде заловен този човек", каза още той.

"МВР се е движело периферно. Движели са се по повърхността, информацията не им е била достатъчно добра", смята журналистът.

"Изключително сложна ситуация, коментирали сме и друг път в това студио, че МВР продължава да харчи над 90% от бюджета си за заплати , а техническите възможности не се използват. Очевидно старите форми и мрежи на агентура са износени, свършени, доколткото знам многократно опити има за преоорганмизиране на агентурата, но тя продължава да се свива като бройка", обясни Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията. 

"За да се случват тези пропуски, има много натрупвания в годините. В сектор "Издирване" броят на служителите е недостатъчен, те не са и технически обезпечени. Много от обявените за издирване въобще не се търсят. Обикновено ресурс се хвърля в случаи като този, но виждаме, че нещата не се получават. В МВР всичко е деструктивно в последните 15-20 години, няма желание за работа. Толкова години вече няма реформа. Нещата не вървят добре там", каза още Слави Ангелов.

"Очевидно старите форми на агентура са износени. Има опити за преорганизиране на агентурата, но нещата са влошени – мотивите на хората да сътрудничат са много дискусионни", коментира Безлов.

Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".