Генералният Директор на Юнеско, Одре Азуле, направи странна услуга на предшественичката си Ирина Бокова. Бившата генерална директорка, чийто мандат приключи през ноември 2017 г. Бокова е била дискретно назначена за специална съветничка на Одре Азуле от 01 юнуари 2018 г., без за този факт да са в течение представителите на страните-членки на Юнеско. Това разкрива в своя публикация авторитетното издание lalettrea.fr. Не по-малко учудващо е, че Одре Азуле натоварва Ирина Бокова с тази мисия под формата на договор за един долар - който нашият сайт lalettrea.fr разкри - и това не е било предмет на вътрешна комуникация. Подобна услуга със символично заплащане трябва официално да позволи на ЮНЕСКО да се възползва от компетентността на бившите си ръководни кадри по специфични въпроси. Те дават възможност на двадесетината високопоставени служители от площад Фонтеноа, а това най-често са бивши зам-директори, да се ползват от данъчни предимства и имунитет, произтичащ от дипломатическия им статут.
Златен договор за един долар
В случая с Ирина Бокова, договорът предвижда тя да "съветва генералната дирекция относно различните аспекти на програмите на Юнеско" и "да води мисии за организирането на срещи, конференции и консултации" до края на ноември 2018 г. Макар че в коридорите на организацията представителната работа на Ирина Бокова остана незабелязана, този договор за един долар би могъл да послужи като юридически и данъчен щит на бившата представителка на България в Париж. Бокова ще продължава да се възползва от тези привилегии, макар че краят на мандата й бе очернен от конфликти на интереси. Четири дена след подписването на този договор на 26 януари т. г., българката обяви официално влизането си в административния съвет на руската фирма ФосАгро. Бившата представителка на София в ЮНЕСКО добре познава този гигант на руските фосфати, който се бе обвързал в партньорски отношения с организацията през 2013 г. Отпуснатите от московската фирма жетони за присъствие биха могли да не бъдат облагани с данъци във Франция. В юридически план дипломатическият статут на съпруга й Калин Митрев би могъл да се окаже много полезен за него. Калин Митрев е предмет на разследване в България относно аферата "перачницата от Баку", която проследява преводите на азърбейджански пари на европейски ръководители, за която стана ясно през 2017 г.
След края на мандата на Бокова в ЮНЕСКО се очакваше да последва пълна ревизия, която да разкрие как са управлявани парите на страните, членуващи в организацията, имало ли е злоупотреба с власт, обвързване с диктаторски режими, купуване на влияние, защо някои от важните членове на организацията, решиха да я напуснат и отказваха да плащат годишните си вноски. Разкритият таен договор обаче обяснява чадъра, който е поставен над българката, провалила се като кандидат за шеф на ООН.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас