"Огромна част от хората в Африка не искат да живеят там и ще поискат да живеят в Европа, това са близо четвърт милиард души, миграцията е най-естественото човешко поведение и този процес не може да бъде спрян. Европа трябва да се готви усилено за това", каза Соломон Паси пред БНТ.
"Изпитвам сериозно притеснение, когато хората са заменени с цифри и се превръщат в статистика. Мерките, които са взети в Европа са закъснели, но необходими. Глобалното неравенство и войните в Близкия Изток са причини за миграцията. Трябва да се регулират тези процеси, каза посланик Любомир Кючуков. Имаме криза на националните държави в Африка и Близкият Изток, допълни той.
Ние в Европа сме притеснени да заживеем малко по-зле, защото ще дойдат много бедни емигранти. Нашите ценности са много различни от тези в арабския свят. Премахнаха границите по света, емигрантският поток е нещо естествено, категоричен е Паси.
България е една от държавите, които са най-заинтересовани проблемът с бежанците да се реши солидарно. Възможно е ние да бъдем новия път на бежанците вбъдеще, каза Кючуков.
Едно от задълженията на Европа е цялата мизерия да изчезне, за да не идва в Европа. 100 млр. евро годишно се харчат за Африка, но тези пари потънаха в сахарските пясъци, допълни Паси. Целите на хилядолетието не бяха постигнати. Единици са държавите, които помагаха за осъществяването им, каза Кючуков. Европа има нужда от повече работна ръка, защото е застаряващ континент. Маргинализацията на континента се обсъжда все по-често, смята той. Политиката и подходът на Европа ще решат проблема. Важното е да не забравяме, че бежанците са хора. Имаме сблъсък на евроатлантическият свят и останалия свят, смята Кючуков. Разломът вътре в обществата е много възможен и това ще доведе до проблеми в нашият свят, златният милиард, завърши Кючуков.
Още от България
Мирчев: Заплахата от Иран е целенасочена, Стоянов се доверява на служби, които проспаха нападението над Украйна
"Провокативните заявки пред западни медии на анонимни правителствени източници не са новост в хибридния арсенал на Техеран"
Преди властта да закрие Комисията по досиетата: Първи данни от проверка на участниците в обществените поръчки
Проверени са 133 лица, други 184 лица не подлежат на проверка, тъй като към юли 1991 г., когато официално е отменен Указът за Държавна сигурност, те не са били пълнолетни и не е можело да бъдат вербувани
Иво Сиромахов: Това е тежко престъпление, г-н кмете
"Днес цялото това богатство е оставено без всякаква грижа. Оставено е да умре", пише той за парка „Врана“