Изборите през май за Европейски парламент ще съдържа три много оспорвани надпревари, твърдят отГалъп интернешънъл” . Споредтях те ще са между двете големи партии – ГЕРБ и БСП, между „България без цензура”, АБВ и Реформаторския блок, и между „Атака” и НФСБ. По този начин социолозите „виждат политическото съревнование на 25 май, базирано върху данните от последното изследване на общественото мнение, проведено в периода 7 и 13 март сред 1007 българи от цялата страна.
Практическото равенство в силите на ГЕРБ и БСП се запазва, но партията на Борисов изглежда в по-добра позиция. Явно е отминало мобилизиращото действие, което ситуацията на протести имаше върху електората на БСП. Появата на АБВ допълнително утежни ситуацията за управляващата партия. Към неблагоприятните обстоятелства може да се добави и развитието на украинската криза, в което БСП среща конкуренция за проруския вот, се посочва в анализа на агенцията.
В същото време заявените проправителствени сили на БСП и ДПС имат всички изгледи да постигнат по-висок резултат от открито антиправителствените ГЕРБ и Реформаторски блок. От днешна гледна точка европейските избори през май се очертават като спор на интерпретации за това коя от двете страни е взела надмощие и коя партия в кой от лагерите трябва да бъде броена – „за” или „против” кабинета „Орешарски”, констатират още социолозите.
Според данните им, избирателна активност на евровота се очаква да бъде между 2,5 и 3 милиона души.
Шансовете на реформаторите и на АБВ за присъствие в следващия ЕП гравитират около 3%. По-добре, според резултатите от анкетата, изглеждат нещата за формацията на „България без цензура”, чийто шанс да изпрати депутати в Брюксел се оценява на около 5 на сто. Така коалицията на Бареков към настоящия момент има най-ясни изгледи за присъствие в ЕП в сравнение с АБВ и реформаторите, посочват още от „Галъп интернешънъл”.
Състезанието между „Атака” и Националния фронт за спасение на България пък „се очертава изпълнено с неизвестни”.
Проучването на общественото мнение показва също така, че около 50 на сто от гражданите биха участвали в референдум, заедно с избора за евродепутати, докато 30 на сто отговарят отрицателно на този въпрос.
Тествани са и конкретните формулировки на въпросите, зададени от президента – дистанционното гласуване по електронен път получава подкрепата на половината отговорили, а 25% обявяват, че биха гласували с „не”. Мажоритарният избор на част от народните представители получава две трети положителни отговори, а 9% са против. Въпросът за задължителното гласуване показва по-нюансирана картина с 47% отговорили бих гласувал с „да” и 31% отговорили „бих гласувал с не”.
Широка принципна подкрепа среща и идеята с всички избори да се провежда национални референдуми – 54% одобряват. Положителните мнения по тези теми преобладават включително и сред привържениците на БСП.
Няма особена динамика в доверието към институции и личности, с изключение на известен спад на доверието в правителството (23% доверие и 70% недоверие).
Мнозинство от 57% са на мнение, че събитията в Украйна като цяло ще се отразят по-скоро отрицателно на държавата.
Още от България
Асен Василев обвини ГЕРБ, че не искат да подпишат декларацията за изолиране на Пеевски
Думите на бившия финансов министър прозвучаха по време на заседание на Народното събрание, той отрече в бюджета да има дупка от 18 млрд. лв.
Тома Биков за критиките на ДБ: Вие бяхте в коалиция с БСП, а ни упреквате за Киселова
Тома Биков за критиките на ДБ: Вие бяхте в коалиция с БСП, а ни упреквате за Киселова
Мартин Димитров с остри упреци към ГЕРБ-СДС заради подкрепата за Киселова
„Как ще се появите пред ЕНП?“