Ремонт на кабинета "Орешарски" до месец. Това е най-вероятният сценарий, до който ще се стигне у нас след обявяването на окончателните резултати от евровота, пише "Труд".
След като в неделя разликата между двете управляващи партии се стопи, ДПС държи ключа за властта, но на този етап няма да оттегля подкрепата си от правителството, ако не е договорено с БСП, твърдят в движението.
В този дух бяха и думите на лидера на ДПС Лютви Местан в изборната нощ. "ДПС направи необходимото, за да се прелегитимира кабинетът "Орешарски". Политическата култура не ми позволява да коментирам други", каза той. Според Местан въпросът е дали резултатът от вота значи, че се е появила управленска алтернатива. "Няма еднозначен отговор", отсече лидерът.
Той изброи и синонимите на ДПС - коректен, лоялен, предвидим партньор" и обеща: "ДПС не е партията, която свежда политиката до аритметика." И обясни, че въпросът за съдбата на властта е отговорност първо на БСП, а след като е ясна тяхната позиция, движението ще свика ръководния си орган за решение.
Очаква се мандатоносителят БСП да направи всичко възможно кабинетът "Орешарски" да остане на власт, а официалният аргумент да не се ходи на предсрочни избори е "каузата, която отстояват".
Все пак ремонт на кабинета се задава и то откъм ДПС. Първият министър, който се очаква да бъде сменен, е шефката на екоминистерството Искра Михайлова - ако ДПС има окончателно 4 мандата, тя заминава за Брюксел, след като Делян Пеевски се отказа от мястото в Европейския парламент (ЕП).
Името на нейния наследник ще бъде посочено от ДПС. Очаква се това да е човек от екипа на Михайлова. Спряга се името на зам.-министъра Чавдар Георгиев. Завъртя се и това на бившия екоминистър Джевдет Чакъров, но от ДПС определиха това като слух.
Ремонтът на кабинета ще стане факт до 1 юли, за когато е насрочено първото заседание на новите евродепутати.
Втора смяна в правителството може да се наложи заради друг трансфер в Брюксел - за бъдещ еврокомисар вече се спрягат имената на двама негови членове - вицепремиерът Зинаида Златанова и външният министър Кристиан Вигенин.
Според запознати е възможен и сценарий, при който да се сменят и други министри в кабинета "Орешарски", за да се ускори работата. Още преди изборите клюката "уволняваше" земеделския шеф Димитър Греков, говореше се и за напрежение срещу здравната шефка Таня Андреева.
"Предстои ни сериозен разговор за формата на партньорството и за това какво искаме да постигнем", обясни лидерът на БСП Сергей Станишев в отговор на въпрос на "Труд" дали е притеснен от факта, че разликата между двете партии се е стопила. Според източници от "Позитано" 20 в левицата очакват претенциите на ДПС за властта да се засилят - било то като желание за повече министри, постове в изпълнителната власт или вицепремиер, било то като налагане на техни решения. Лидерът на ДПС Лютви Местан обаче официално отрече подобен сценарий: "Дори да беше още по-силен вотът на ДПС, с нито едно свое действие ние няма дадем на когото и да е да си помисли, че ДПС би искало разширяване на властовите си позиции. Не, това няма да се случи."
Очаква се срещите между ръководствата на БСП и ДПС за бъдещето на правителството да започнат най-рано утре, тъй като днес Станишев е в Брюксел. В понеделник и от двете централи твърдяха, че сондажи още няма. Ангажиментът, ако кабинетът ще продължи да работи, управленската програма да бъде актуализирана, остава. Местан нарече това "неизбежно" в изборната нощ. Това ще стане в разговори между БСП, ДПС и цялото правителство. Сондажите най-вероятно ще започнат в четвъртък, след като Станишев се прибере от Брюксел, а Орешарски - от Рим.
Утре ще бъде даден първият знак дали правителството ще може да продължи да управлява - тестът е парламентарният кворум. ГЕРБ вече призова "Атака" да излезе заедно с тях от парламента - схема, която би била последвана и от независимите депутати от "България без цензура". Засега обаче националистите не коментират намеренията си след изборите. Очакванията са, че лидерът им Волен Сидеров ще продължава да крепи 42-ия парламент, тъй като резултатите от вота сигнализират, че има риск формацията му да не прескочи бариерата от 4% на евентуални предсрочни парламентарни избори.
Ако всички "напуснат" парламента, БСП и ДПС няма как да работят с 119 депутати. Утре се очаква да бъдат и дебатите по поредния вот на недоверие към правителството, внесен от ГЕРБ. Орешарски ще отсъства, тъй като е на посещение в Рим. В дебата ще се включат вицепремиерката Даниела Бобева и министрите Петър Чобанов и Драгомир Стойнев. За да падне кабинетът, са необходими 121 гласа - т.е. ГЕРБ трябва да вземе гласове и от националистите, и от независимите.
Според източници на изданието е възможно управляващите партии все пак да пристъпят към предсрочни избори, ако отново има масови протести срещу властта.
Още от България
Отново Назарян, Кирилов, Киселова и Петров се борят за председателския пост в НС
От БСП по-рано призоваха всички партии да оттеглят кандидатите си и да предложат нови
Борисов за коментарите на Денков: Съжалих, че съм го направил премиер, никога повече няма да бъде
Николай Денков изцяло неглижира приноса на ГЕРБ за приемането ни в Шенген
Атанас Зафиров: Поискахме в НС да се свика председателски съвет, Силви Кирилов отказа
От трибуната той отново поиска свикване на председателски съвет