Една независима държава решава дали да разреши да се провеждат избори на чужда държава на нейна територия. Не може чужда държава да влияе на изборни резултати в друга държава. Това заяви в ефира на Би Ти Ви бившият посланик на България в Турция Стоян Сталев, визирайки конфликтът между Холандия и Турция дни преди изборите в Холандия.
Едно агресивно говорене и поведение е контрапродуктивно. С изострена риторика не се печелят избори. Не е важно решението на мнозинството, в една демокрация са важни позицията и мнението и на малцинството. Но понеже Ердоган е фигура с много важно значение за Турция, той управлява от 2002 и има голям принос за развитието на Турция, сега залага на този референдум, за да централизира политиката на Турция. Той би искал президентът да бъде и лидер на партията, да има пълен синхрон между президент и парламент, да няма опозиция, което той счита като гаранция за сигурност в държавата, която е дестабилизирана и подложена на терористични проблеми. Но в тази ситуация има риск да се загуби мярката към демократичното общество, коментира дипломатът предстоящия референдум в Турция, за разширяване на правомощията на президента.
Той е категоричен, че Европа сбърка в политиката си с подписването на споразумението за мигрантите.
Едно е финансово да им се помага на тези хора, които са в Турция, но това не може да се смесва с европейските критерии, с визов режим, те са в друга писти. С това се подведе Турция, а е вече ясно, че няма да бъдат удовлетворени надеждите й. Мигрантският поток не може да бъде коз за членство в ЕС. Светът също трябва да помогне за решаването на мигрантския поток – не само Европа, но и ООН, и митническият съюз.
Що се отнася до политиката на България към южната ни съседка, дипломатът бе категоричен, че тя трябва да бъде балансирана и съобразно националния интерес.
Ние трябва да сме зрели в отношенията си с Турция. Продължава да бъде важен националният суверенитет. Всичко зависи от вътрешната концентрация на обществото, от доверието между различните етнически групи. Не трябва да се прекалява и в дипломацията. В тази връзка мерките по отношение на турския посланик от страна на МВнР бяха премерени, не мисля, че трябва да се отива в крайности, коментира дипломатът.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."