"Това, което БАН прави като извод в доклада, е, че най-лошият сценарий е, ако нищо не се предприема. При инвестирани до момента над 3 милиарда лева в проекта АЕЦ-Белене и оборудването, което стои на площадката, не знам кой би поел отговорност нищо да не се предприеме", коментира пред бТВ енергийният министър Теменужка Петкова доклада на БАН за проекта "Белене".
"БАН смята, че продажбата на оборудването трябва да бъде последната опция, която трябва да бъде разгледана. Предишното старо оборудване за проекта АЕЦ „Белене” беше върнато обратно на руската страна и беше продадено за жълти стотинки", каза още министърът.
"БАН определено казва, че има варианти, в които проектът е финансово жизнеспособен.БАН не разглежда вариант, в който ще се наложи допълнителна инвестиция от страна на държавата. Ние разполагаме с най-ценното за този проект - с площадка, която е лицензирана, с оборудване, което сме платили, и с нотификация на проекта", подчерта Петкова.
"10,5 млрд. евро са червената линия, която БАН смята, че не трябва бъде прекрачвана от гледна точка на разходите, които трябва да бъдат инвестирани в проекта.Отделно от това БАН казва, че лихвата трябва да е под 4,5%, а съотношението дълг - собствен капитал да е 70:30", поясни министърът.
Според нея не се изключва нито един вариант, а без "Росатом" този проект няма как да бъде реализиран.
"Все пак "Росатом" е конструктор на проекта, те са производители на това оборудване и без "Росатом" много трудно бихме направим каквото и да било", каза Петкова.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,