"На предстоящите европейски избори няма да се избира между ляво и дясно. В България ситуацията е много по-драматична. Преди лявото и дясното избираме друго - къде искаме да е страната ни. След седем години за първи път някой поставя под въпрос членството ни в ЕС. Така че гражданите трябва да кажат - за Европа ли гласуват.". Това заяви водачът на евролистата на ГЕРБ Томислав Дончев в ефира на БНТ. Той бе гост в организиран публичен дебат с лидера на евролистата на Реформаторския блок Меглена Кунева. Двамата споделиха, че партиите им са конкуренти на предстоящия вот, но въпреки това имат много общи цели за по-доброто бъдеще на страната ни.
По негови думи най-голямата отрова на демокрацията е популизмът.
"Вижте какво се случва у нас. В предизборните кампании дадени партии обещават неща, нямащи нищо общо с темата за евроизборите - връщане на казармите, пенсии по 1000 лева, заплати - 2000 лева", посочи още политикът, визирайки индиректно гръмките закани на ГМО проекта Николай Бареков.
Той сподели, че европейските пари по време на управлението на ГЕРБ са намалили безработицата в периода на световната криза.
"С помощта на тези пари открихме нови работни места, покачихме ръста на икономиката, строихме и т.н.".
Томислав Дончев взе отношение и по темата "Южен поток".
"Южен поток може да даде много ползи на България. За съжаление, ако има идея за обща енергийна политика, парламентът действа точно на обратния принцип. Виждате какво се случи и с "Набуко". Необходими са реформи", завърши водачът на листата на ГЕРБ.
Още от България
Патова ситуация в парламента – ще изберат ли днес депутатите председател на НС
Осемте политически сили вече са декларирали съставите на своите парламентарните групи в деловодството, стана ясно във вторник
Слънчева сряда с умерен северозападен вятър, зима в края на седмицата
Рязка промяна на времето в петък - ще започнат валежи от дъжд, а по високото в планините - сняг
Министър Тахов: Ще извършим повторни проби за чума по овцете
Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.