В Министерския съвет съвет е обсъдена възможността за масово връщане на българи от Гърция, а те са повече от 100 000. Имаме готовност да реагираме веднага при завръщането на българите, работещи в Гърция, а и то няма да е толкова лошо, понеже в България се търси работна ръка - дори туризмът ни перманентно страда от липсата на качествен човешки ресурс. Това заяви в предаването "Факторът Кошлуков" по Канал 3 вицепремиерът Томислав Дончев.
"Кризата в Гърция е тежко изпитание. Илюзия е да мислим, че дотук всичко е приключило - обърнете внимание на дебата в някои от държавите - членки, особено в големите нетни донори. Само след няколко години ще започнат преговорите за новата финансова рамка. Как мислите - дали след кризата в Гърция техните данъкоплатци ще са склонни да дават пари на държава бенефициент като България?", предупреди за риска Дончев
Безпокои ме поредицата от специални мерки спрямо Гърция и допускането на новия регламент 1303, който ЕК съгласува в различни работни групи и вероятно ще бъде приет - повече авансови плащания за Гърция, възможност изобщо да не финансира оперативните си програми и да получава 100% преди затварянето им" допълни той.
Дончев напомни, че още преди години за съседите ни е било направено безпрецедентно изключение - дадена им е възможност да довнасят за проекти в европейския бюджет по-малко от съучастието на останалите държави членки. Това не е позиция против Гърция, подчерта Томислав Дончев. И попита какво се случва в държави, които полагат неимоверни усилия, включително със социални щети за гражданите си, за да не изпадат в подобни ситуации.
Той предупреди, че България е в много специфична ситуация и заслужава също да е обект на специално финансиране: "Страдаме в размер на милиони евро от руските контрасанкции, но успяваме да се справим сами, без да искаме чужда помощ. Страдаме от руските контрасанкции в размер а милиони евро, изправени сме пред геополитически риск - от Украйна, Македония и Гърция. Това не е коментар против приятелите ни в Гърция, а искане за повече принципност и последователност, когато определяме европейските правила. Не искам галени деца в Европа", заключи вицепремиерът.
Иначе между 5000 и 7000 компании от Гърция са преместили производството и работата си в България, подчерта той. И обясни факта с по-добрата данъчна основа и по-стабилната политическа и икономическа среда у нас.
Дончев сподели още, че по повод неизгодни изкупни цени, договорени по времето, когато Меглена Кунева е главен преговарящ с ЕС, е водил разговори, някои от които - "с по-закачлив тон". И сподели, че в ЕС е пропаднала битката по-реформаторски настроените членки да наложат плащането да е вече не на единица обработваема площ - в България на практика необработваема нямало, а да е на по-справедливия показател единица произведена качествена продукция.
И заради неравномерното разпределение на еврокоридорите в Северна и Южна България БВП на глава от населението в София е 24 000 лв., в Пловдив и Стара Загора - 20 000 лв., а във Видин и Силистра - до 5000 лв. годишно, отчете вицепремиерът.
Вицепремиерът уточни, че на съвещание е попитал защо, при условие, че общините, министерствата и въобще всички ведомства, снабдяват еднотипни стоки - от кламери до автомобили, не се групират на доброволен принцип и възлагат обществените си поръчки заедно. "В най-лошия случай могат да различат на икономия от поне 10%, дори за консервативни стоки като автомобилите", настоя Дончев
Още от България
Министър Тахов: Ще извършим повторни проби за чума по овцете
Той подчерта, че решението за втора проба не е продиктувано от съмнения в първоначалните резултати, а е мярка за възстановяване на доверието между институциите и засегнатите страни.
Марк Рюте: Алиансът трябва да „отиде по-далеч“ в подкрепата си за Украйна
„Нашата подкрепа за Украйна им позволи да продължат борбата, но трябва да направим повече, за да променим хода на конфликта“, подчерта Рюте.
Слави Трифонов: Бойко, недей повече да се явяваш на избори
"Тъжно ми беше, колеги от ГЕРБ, днес да ви гледам. При избора България или Пеевски, вие избрахте Пеевски", написа Кирил Петков.