Моята оценка е, че шансовете да направим кабинет от РБ са скромни. Така лаконично обясни позицията за съставянето на правителство с мандата на РБ вицепремиерът Томислав Дончев.
Досега не сме получавали от реформаторите конкретно предложение как си представят нещата – какъв кабинет, с каква подкрепа и какъв ще е съставът му. Трябва да се коментира и персонален състав, огромно значение в политиката има лидерството. Не сме чули кой ще бъде министър-председател. Борисов не си го представям премиер. Във властта трябва да се влиза през официалния ход, за да се знае кой носи отговорност. А един подобен вариант, какъвто виждам сега, е като шмугване през задния вход, аргументира се Дончев и добави: В понеделник най-късно ще чуем предложенията на колегите. Не можем да кажем „не“ в аванс, но това не означава, че не мога да съм песимистичен. Особено след това, което се случи напоследък. Политиците не си научиха урока - че аритметиката не е основаната дисциплина в политиката. Преди всичко трябва да има приоритети, а не само да събираме мнозинства в парламента, отсече вицепремиерът.
Той изтъкна, че популизмът и у нас, и в Европа е факт. Забелязваме в ЕС традиционните политически играчи да не успяват да се преборят с популизма. Трябва да се убеждават хората с ясни и реалистични неща, които реално могат да бъдат изпълнени, но очевидно това са слабости на традиционните политически системи. В същото време съществува сложен институционален ред, което не се разбира винаги в обществото. Лесните отговори звучат много по-добре, посочи Томислав Дончев.
Вицепремиерът коментира и темата за АЕЦ „Белене“ и вчерашната информация, че Инвестиционната банка на Китай е проявила интерес към проекта.
Интересът на китайската банка – говорим за най-голямата банка в света, огромна финансова институция, с огромен опит, е добър знак. Но за мен за яснен интерес можем да твърдим, когато се появи кандидат и се организира инвестиционна процедура. Щом се появяват инвеститори, това е косвен знак, че проектът е витален. Досега не се е явил нито един инвеститор, който да разчита само на българския пазар, обясни Дончев.
Той отказа да прави прогнози как ще се развият нещата от тук насетне, защото смята, че решаването на този казус е в прерогативите на друго правителства. Но като единствено дискусионни моменти за него са дали да бъдат продадени на сто процента площадката и оборудването от дружеството, или да се остави някакъв малък процент за държавата. Това е знак за инвеститора, че държавата има ангажимент за изграждане на съоръжението, от друга страна – държавата може да упражнява контрол върху изграждането и експлоатацията на съоръжението.
Още от България
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Донев
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"